btbilgi

Avrupa’nın birçok şehrinde hava kirliliği ciddi seviyelere ulaşmış durumda. Avrupa Birliği bu duruma karşı önlem almayan şehirleri, ceza vermek ile tehdit ediyor. Daha önce önlem almaya çalışan iki şehir gördük, Londra yönetimi eski model arabaların şehir merkezine girmesini yasaklıyor. Stuttgart ise belli standartlara uymayan dizel araçların sokağa çıkmasına engel getirmeye hazırlanıyor. İşte şimdi bu şehirlere Barselona ve Münih de katılmaya hazırlanıyor.

İspanya’nın en büyük ikinci kenti olan Barselona, 2019 yılında 20 yıldan eski arabaların trafiğe çıkmasını yasaklayacak. Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization – WHO) gözlemlerine göre, şehrin hava kalitesi olması gerekli standartların altında. Bu düzenleme devreye girdiği zaman Katalonya eyaletindeki arabaların yüzde 7’si ve minibüs türü ticari araçların yüzde 16’sı yasaktan etkilenecek.

Havayı kirleten araçları yasaklayacak yeni şehirler: Barselona ve Münih

Münih şehri ise Bavarya’nın en yüksek mahkemesi tarafından acilen temiz hava planları üretmesi için uyarılmış durumda. Bu planlara 2018 başından itibaren belli dizel araçların trafiğe çıkış yasağı getirilmesi de dahil. Konu ile ilgilenen kurumların yetkilileri bu yasaklara başvurulmasını istemediklerini, ama otomobil firmalarının standartlara uygun araçlar üretmeyerek şehir yönetimlerini zora soktuklarını belirtmişler.

Katı düzenlemeler getirmek isteyen şehirler sadece bu ikisi de değil. Transport&Environment sitesinde Madrid, Mexico City, Paris ve Atina şehirlerinin de, 2025 yılına kadar havayı kirleten dizel araçların trafiğe çıkışına engel koymayı planladığı belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.