btbilgi

Dünyanın ilk güneş enerjisi üreten otomobil yolu Normandiya’da 2016 sonunda açılmıştı. Ama ondan bir yıl önce dünyanın ilk güneş enerjisi üreten bisiklet yolu Hollanda’da açıldı. Amsterdam yakınındaki Krommenie’de inşa edilen yol, SolaRoad isimli bir konsorsiyum tarafından tasarlandı ve uygulandı. İlk sene sonunda verilen raporlara göre yolu 300 bin’den fazla bisikletçi kullandı.

Aynı benzeri otomobil yolu gibi, SolaRoad da güneş panellerinin üzerine sağlam ve dayanıklı bir şeffaf yüzey kaplama mantığı ile çalışıyor. Yola döşenen panellerin üzerinde 1 cm kalınlığında ve kaygan olmayan bir koruyucu katman bulunuyor. Her ne kadar üzerinden bir sürü bisiklet geçerek gölge yapıyor da olsa, ilk güneş enerjisi üreten bisiklet yolu tahminlerin ötesinde bir performans sergilemiş durumda.

70 metre uzunluğundaki SolaRoad’un ilk altı ayında 3 bin kWh, ilk yılın sonunda ise 9 bin 800 kWh enerji üretildiği açıklandı. İnşa edilirken yapılan tahminler yıllık metrekare başına 70 kWh civarındaymış. Tahminlerin çok ötesinde performans gösteren yol, yıllık üretim kapasitesi ile üç evin tüm yıl boyunca tükettiği elektriği karşılayabiliyor. Ayrıca 2016 sonunda yeni panel türlerini deneyebilmek için yol 20 metre daha uzatılmış.

2018’e kadar çeşitli geliştirmeler ve eklerle devam edecek SolaRoad projesi, normal güneş enerjisi üretimine rakip olmayı amaçlamıyor. Bu proje standart bisiklet yolları ile karşılaştırılmak için tasarlanmış. Gelecekte üretim maliyetleri çok düşerse belki tüm bisiklet yolları güneş enerjisi üretir şekilde değiştirilir ve bir şehrin genel elektrik tüketimine olumlu yönde katkısı olabilir. Ama şehirlerdeki tüm çatılara güneş panelleri konulduğu zaman, bunun gibi alternatiflere zaten bakmak zorunda kalacağız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.