btbilgi

Girişimciler dünyayı yeniden şekillendiriyor. Türkiye’de de son yıllarda sayısı artan girişimcileri endüstrinin pek çok alanında görebiliyoruz. Pazar araştırmalarına yeni bir bakış açısı getiren Adganer’de bunlardan biri. Adgager, istenilen zaman diliminde, kolay ve hızlı bir biçimde araştırma başlatılmasına ve şeffaf bir şekilde takip edilmesine imkan tanıyarak pazar araştırmalarının geleceğini şekillendirmeyi hedefliyor.

İTÜ Çekirdek firmalarından yeni nesil bir araştırma servisi Adgager, kullanıcılarının markalara içerik üretebilmelerini ve fikir vermelerini sağlarken; satın alma alışkanlıkları, yeni konseptlerin test edilmesi veya marka gücünün ölçümü gibi araştırmalar yapılmasına olanak sağlıyor.

Bunun yanı sıra ürün testleri, metaforik değerlendirmeler ve kalitatif yöntemler ile süreci destekleyen Adgager, tüm tüketici araştırmalarını çevrimiçi, hedefli, şeffaf ve çok hızlı gerçekleştirilmesine de yardımcı oluyor.

Adgager kurucusu ve CEO’su Umut Vural, geleneksel araştırma yöntemlerinin, araştırma yapan kişilere ya da kurumlara ne derece doğru bilgiler verdiğinin sorgulanması gerektiğini belirtirken; Adgager’ın yenilikçi yapısını şu şekilde açıklıyor: “Yüklü maliyetleri ve uzun bir zamana yayılımı nedeniyle pek çok kişi ya da kurum pazarlama araştırması yapmaktan kaçınıyor. Geleneksel yöntemler, bu faktörleri göze alıp da araştırmayı yaptıranlara çoğu zaman anlamlı sonuçlar çıkartamıyor. Bunun nedeni ise esas olarak hedef kitleye ulaşamamaktan, ulaşılsa bile araştırma yöntemleri sebebiyle doğru cevaplara ulaşılamama risklerinin mevcut olmasından kaynaklanıyor. Öte yandan manipülasyona açık fokus grup gibi teknikler de araştırma sürecinin kalitesini düşürüyor. Buna karşın Adgager, tamamen çevrimiçi olarak yürütülen bir sistem. Buna göre belli kriterlerden geçirdikten sonra ‘Gager’ adını verdiğimiz juri üyelerini ve son kullanıcıları bünyemizde topluyoruz. Kişiler ya da firmalar hedef kitlelerini Adgager üzerinden kendi panelleri aracılığıyla belirliyor; ucu açık, çoktan seçmeli veya puanlama sistemli sorularla hedef kitlenin tam olarak konuyla ilgili ne düşündüğünü birinci elden öğrenebiliyor. Gager’lar sistem içerisinde kullanabilecekleri “GAG” adını verdiğimiz kazançları elde ediyorlar. Gagerlar GAG’lerini nakit paraya, ödüle, bağışa veya eğitime dönüştürebiliyorlar. Böylelikle Adgager ile hem fikirlerini anlatmakta güçlük çeken, muhatap bulamayan yaratıcı ve nitelikli toplum bireylerine hem de araştırma yaptıranlara fayda sağlayan p azarlama araştırma yöntemini hayata geçirmiş bulunuyoruz.”

İTÜ Çekirdek’in girişimcilik yarışması Big Bang 2016’da dereceye girerek ödül kazanan ekipler arasında yer alan Adgager, 2017 itibarıyla 12 kişilik ekibiyle İTÜ MAGNET bünyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.