btbilgi

Bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan Multipl Slklerosis (MS), bağışıklık sisteminin normal işleyişinin bozulması sonucu beyin ve omurilikteki sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu oluşuyor. Herkes için farklı belirtiler gösteren MS’in doğru teşhisi ve takibi çok önemli. İşte Novartis firması bu amaçla geliştirdiği SymTrac uygulamasının MS Takip isimli Türkçe versiyonunu kullanıma açtı.

MS hastalığı görme bozukluğu, güç veya denge kaybı, konuşma bozuklukları, yorgun hissetme, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor. Bu belirtilerin şiddeti, süresi ve uzun dönemdeki seyri ise kişiden kişiye farkediyor. Bazı kişiler klinik kötüleşme (atak) dönemlerini daha sık deneyimlerken, bazı hastalar teşhisten sonra uzun süre atak yaşamayabiliyorlar.

MS Takip uygulaması iOS ve Android kullanan akıllı telefonlara ücretsiz indirilebiliyor. Hasta kendini uygulamaya kaydediyor, uygulamada günlük, ilaç ve randevu hatırlatma, egzersiz programı, alerji bölümleri var. Uygulama hastaya düzenli olarak “Bugün MS’iniz nasıldı?” sorusunu soruyor. Hasta buna verdiği ‘iyi’, ‘orta’ veya ‘kötü’ yanıtına göre belirti takip bölümüne devam ediyor.

Takip bölümünde Konsantrasyon, Hafıza, Duygudurum, Egzersiz, Enerji ve Uyku başlıkları bulunuyor. Hasta bu başlıkların her birine  ‘0-kötü’ ve ‘10-iyi’ arasında puan vererek durumunu kayıt ediyor. Kayıtlı veriler istenilen zaman diliminde raporlanıyor ve hekime iletilebiliyor. Uygulamaya girilen veriler sadece kullanıcının telefonunda saklanıyor. Yani uygulamayı kullanan kişi paylaşmak istemediği sürece hiç kimse girilmiş verilere ve raporlara ulaşamıyor.

MS Takip uygulamasının bir de hatırlatma ve egzersiz bölümü var. Hatırlatma kısmında hastaya alması gerekli ilaçlar ve gitmesi gerekli randevular anımsatılıyor. Egzersiz bölümünü ise, İngiltere’nin konuyla ilgili önemli yardım kurumlarından MS Trust’ın uzman nöro-fizyoterapistleri hazırlamış. Egzersiz programı hem tedaviye destek olacak hareketlerin nasıl yapılacağını görsel olarak anlatıyor, hem de programın tamamlanması konusunda rehberlik ediyor. Her egzersizin yapılma sıklığı da uygulama içinden takip edilebiliyor.

2016’nın Eylül ayında indirmeye açılan uygulamayı 6 ayda 4 bin kişi indirmiş ve kullanmış. MS hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Yol ArkadaşıMSın web sitesinden alabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın iOS versiyonunu buraya tıklayarak, Android versiyonunu ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.