Arçelik dünyaya iz bırakmak için hazırlık yapıyor

Farklı meslek gruplarından oluşan kişilerin oluşturacağı fikir ve uygulama atölyeleri ile üretim sürecine ilerlemeyi seçen Arçelik, Ar-Ge'sini kullanıcı deneyimini ve hayalleri merkezinde şekillendirecek

btbilgi

Arçelik dünyaya iz bırakmak için bakış açısını farklılaştırıyor. Fikir üretme ve patent bulma aşamalarına kullanıcı fikir ve hayallerini koyarak başladığı yolculuğunda içinde pek çok meslek erbabı ve toplumun farklı kesimlerinden katılımcıların da olduğu beyin takımları kuruyor, fikirler üretiyor. Bütün bunlar kullanıcı beklentilerini gerçekleştirecek prototipleri hayat geçirmek ve geleceği yakalayabilecek ürünlerin hazırlığı için. Arçelik ürünlerinin özgün ve yenilikçi özellikleri ile dünya pazarlarında vazgeçilmez olabilmek.

Arçelik Çayırova Fabrikasında bir süredir yeni işler oluyor. İlk kez İnovasyon Kongresinde ipuçları verilen yeniliklere Arçelik, dünyada iz bırakacak bir marka olmak için kendini hazırlıyor. bunu yaparken dünyanın uyguladığı maker atölyeleri, bu atölyelerden doğan fikirlerin hayata geçirildiği uygulama alanlarını ve endüstri 4.0 anlayışı ile personelin eğitiminin tamamlanacağı Sanal gerçeklik ve Artırılmış gerçeklikle alanında öğrenmenin beyin takımını da barındıran eğitim alanlarını oluşturuyor. Aslında bunların hepsi Arçelik’in Endüstri 4.0 devrimini yakalamak için yapmış olduğu hazırlıklar. Endüstri 4.0’ın belirgin ayıracı öğrenebilir robotların gücü de bundan sonra Arçelik fabrikalarının içinde yer alacak. Robotlar ve insanların kol kola çalışmasının hayal edildiği fabrikalarda iş gücünden, beyin gücüne doğru bir geçiş süreci yaşanacak gibi görünüyor.

Arçelik, geleceği şekillendirmek üzere çıktığı yolda yaptığı çalışmaları Çayırova Fabrika alanında Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, Arçelik Ar-Ge Direktörü Cem Kural ve yöneticiler eşliğinde basın mensuplarına tanıttı.

Arçelik Garage’da fikirleri üretip, Atölye 4.0’da üretim öncesi prototipe taşıyor. Geleceğin ürünleri için meslek erbaplarının fikirleri ve kullanıcı deneyiminden yola çıkıyor; hayalleri fikirlere, fikirleri ürünlere dönüştürüyor. Arçelik’in amacı özgün ürünlerle dünyada efsane haline gelmek. Bunun yanı sıra Arçelik  Endüstri 4.0 devrimini yakalayabilmek için teknolojinin dünyada da kullanılan yeni araçları sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile Fabrika içindeki öğrenme sürecini hızlandıracak TECH PRO Akademi’yi hayata geçiriyor. TECH PRO Akademi üretim süreçlerini sanal gerçeklik ile deneyimletirken, artırılmış gerçeklik ile fabrika içinde ve yerinde öğrenme süreci başlayacak.

Bütün devrimler ortak akıllarla başlar

Bütün devrimlerin ortak akıllarla oluşturulduğunun farkında olan Arçelik kendisine İtalya’da rönasansın başlangıç noktası olarak işaret edilen Medici ailesini toplumun farklı kesimleri ile yapmış olduğu beyin fırtınalarından gelecek öngörüleri çıkardığını işaret eden Arçelik A.Ş. Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk Garage’ı yeni bir Rönenans dönemi olarak tanımlayarak; “Bu alanı 7’den 77’ye fikri olan herkesin hayallerini kısa sürede ürüne dönüştürebileceği bir ortam yaratmak için kurduk. Global örnekleri arasında teknolojik altyapısıyla ve büyüklüğüyle ayrışan Garage’ı, dijital ileri imalat teknolojileri sunan, ortak çalışmayı teşvik eden, müşteri geri beslemesinin alınabileceği bir fikir üretim üssü olarak tasarladık. Buradan çıkan fikirlerle geleceğin ürünleri şimdiden üreteceğiz”dedi.

Önceden Ar-Ge alanında yaratıcı olabilmek, müşterilerin ihtiyaçlarını doğru analiz etmek ve bunun sonucunda da hikayeden ürüne daha kolay geçebilmek için mühendis istihdam ettikleri belirten Öztürk, bugün ise sadece teknik alanda deneyimi olan kişileri değil Arçelik’in ve Koç topluluğunun farklı meslek alanlarında uzmanlaşmış çalışanlarıyla multidisipliner bir yaklaşım sergilediklerini söyledi.

Garage’ı yeni bir Rönenans dönemi olarak tanımlayan Öztürk bu alanda 7’den 77’ye fikri olan herkesin hayallerini kısa sürede ürüne dönüştürebileceği bir ortam yaratmak için kurduklarını, hedeflerinin Garage’da bir yıl içerisinde 20 bin fikri değerlendirip, 200 prototip ile geleceğin ürünlerini şimdiden tasarlayıp üretmek olduğunu vurguladı.

Çayırova Kampüsü’nde kurulan Atölye 4.0’la üretimde geleceğin teknolojilerini birebir deneyimleme imkanı sağladıklarını dile getiren Oğuzhan Öztürk, TECH PRO Akademi’nin de şirketin dijital yetkinliklerini artıracak yetenek setleri oluşturmak için tasarlandığını. Burada, çalışanların gelişim haritalarını çıkararak onların kariyer hedeflerini planlamalarına yardımcı olunduğunu ifade etti.

Arçelik Türkiye’de kullanılan robot ortalamasından 40 kat fazla robot ile çalışıyor

Arçelik’in üretim tesislerinde kullanılan robot sayısının Türkiye’de tüm üretim tesislerinde kullanılan robot ortalamasından 40 kat fazla olduğunu belirten Öztürk, bu robotların öğrenebilir robotlar olduğunu vurguluyor. İnsan ile beraber çalışmak üzere tasarlanmış olan robotların insana zarar vermeyen robotlar olduğunu, üretim bantlarında insanlarla birlikte çalıştıklarını dile getiriyor.

Arçelik’ten Geleceğin MOBİL fabrikasına adımlar

Oğuzhan Öztürk “Gelecekte tüketicilerin doğaya ve çevreye verdiği önem artacak,  tüketici kişiselleştirilmiş ürünlere çok hızlı erişmek isteyecek” derken aslında dünyanın 2000’lerde başlayan kişileştirme akımının fabrikalara kadar uzandığının da altını çizerek, önümüzdeki 50 yıl içindeki değişimin, son 400 yılda yaşadığımızdan fazla olacağını vurguladı.

Dijitalleşme çağı öncesinde tüketicilerin yerel pazarlardaki ürünler arasından kendi tercihlerine göre seçim yaptığını, ancak günümüzde dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir ürünü seçme lüksüne sahip olduklarını belirten Öztürk, Gelecekte tüketicilerin doğaya ve çevreye verdiği önemle birlikte kendi ihtiyaçları doğrultusunda kişiselleştirilmiş ürünlere çok hızlı erişmeyi isteyen müşteri sayısının da artacağına da dikkat çekti. Öztürk, “Dijitalleşme ile birlikte gelen yeni ürünlerin ve hizmet modellerinin bizim sektörümüzde de fırsat oluşturabileceğine inanıyoruz. Bugün 20 milyar cihaz internete bağlı. 2020’de rakamın 50 milyara ulaşması bekleniyor. Bugün örneklerini gördüğümüz akıllı evlerin önümüzdeki dönemde yaygınlaşacağı öngörüler arasında. Bu evler insan konforunu artırıp, yaşamı kolaylaştırırken, Güvenlikten ev enerji tüketimine, hava kalitesinden akıllı ev eşyalarına kadar uzaktan izlenebilir ve müşteriyi yönlendirebilir bir ekosistem yaratacak.” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.