btbilgi

San Francisco’da 8-10 Mart tarihleri arasında düzenlenmekte olan Google Cloud Next ’17 etkinliğinde önemli bir işbirliği duyurusu yapıldı. Dünyanın en büyük ERP firmalarından olan SAP, bulut çözümlerini Google’un Cloud Platform ortamında da sunacak. SAP HANA için kendi bulut sunucularına sahip ama bu işbirliği hem müşteriler için bir alternatif getiriyor, hem de Google bulut ortamı için büyük bir kurumsal ortak kazanmış oluyor.

Google şu anda bulut hizmetleri alanında Amazon AWS ve Microsoft Azure sistemleri ile rekabet halinde. SAP HANA’nın Google’ın bulut platformunda sunulması firmayı diğerleri karşısında denk hale getirmeye yarayacak. SAP 2014’den beri diğer ikisiyle zaten çeşitli projeler yürütmekteydi. Her ne kadar Google’ın sunucularında yer alsa bile, HANA’da tutulan tüm verilerden hala SAP sorumlu. Bu da müşteriler gözünde hem çok güvenli bir donanım, hem de çok güvenli bir yazılım ortamı sağlıyor.

SAP HANA veritabanı artık Google Cloud platformunda

SAP HANA büyük bir sistem ama Google’ın devasa altyapısı sayesinde ölçeklenebilir hale geliyor ve müşterilerin projeleri ne kadar büyürse büyüsün ihtiyaca cevap vermek mümkün olacak. Ayrıca müşteriler veritabanı çözümlerini kullandıkları kadar ödeyecekler, yani önden donanım, depolama veya kurulum ücretleri alınmayacak. Yeni veya eski olsun, eğer müşterilerin SAP HANA verileri farklı bir ortamdaysa, Google bunları kendi bulut platformuna taşımak için çeşitli aktarma hizmetleri de veriyor.

SAP müşterileri için sağlanan bir başka kolaylık ise Google’ın BYOL (Bring-your-own-license, yani kendi-lisansını-getir) yaklaşımı olacak. Yani bir müşteri veritabanını Google Cloud Platform’a taşımak isterse yeniden SAP lisansı almak zorunda kalmayacak. Varolan lisanslar aynen Google ortamında da kullanılabilecek.

Google Cloud üzerinde SAP HANA’yı denemek isteyenler, ‘SAP HANA on Google Compute Engine’ servisine gidip ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.