btbilgi

Her gün yaklaşık 17-23 bin kere nefes alıp veriyoruz ama içimize çektiğimiz havanın ne durumda olduğunu çoğu zaman bilemiyoruz. Aldığımız havanın kalitesi, yaşam kalitemizi belirlemek açısından çok önemli. Peki bunu iç mekanda veya dışarıda anında öğrenmenin bir yolu olsaydı, daha bilinçli olabilir miydik? İşte i-BLADES firmasının yeni akıllı telefon kılıfı bunu sağlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (Word Health Organization – WHO) yaptığı bir araştırmada, dünya nüfusunun yüzde 92’sinin yaşadığı yerlerde hava kalitesinin belirlenmiş sağlık sınırlarının altında olduğunu saptamış. WHO’nun raporuna göre hava kalitesinin düşüklüğü küresel çapta tüm hastalıkların yüzde 2,7’sinin sebebi. Rapor kötü havanın dünya üzerindeki 8’inci ölümcül risk faktörü olduğunu ifade ediyor.

Hava kalitesini ölçen akıllı telefon kılıfı: i-BLADES EnviroSensor

Günümüzün büyük kısmını evlerde veya ofislerde geçiren insanlar olarak, yaşadığmız yerlerdeki hava kalitesini hiç merak etmiyoruz. i-Blades’in üzerinde 4 farklı sensör bulunan EnviroSensor kılıfı ise bu bilgiyi elimizin altına getiriyor. Normalde bu türden sensörler içeren özel cihazlar 100-300 dolar civarında satın alınabiliyor. Ama i-Blades aynı görevi gören kılıfı sadece 99 dolara satışa sunmuş durumda.

i-Blades EnviroSensör akıllı telefon kılıfı size hava kalitesini, havadaki nem oranını, hava basıncını ve ortam sıcaklığını pratik şekilde söylüyor. Bunu üzerindeki Bosch BME 680 kimyasal gas sensörü ile sağlıyor. Tüm ölçülen verileri kılıfın kendi akıllı telefon uygulaması ile anında görebiliyorsunuz. Kılıf şu anda sadece Samsung telefon modelleri için hazırlanmış. İleride diğer telefonlar için de modeller çıkacağı belirtiliyor.

Ayrıca kılıfın kendisi telefonunuzu düşmelere karşı, MIL-STD 810G standartlarına uyacak kadar sağlam şekilde koruyor. Kılıfın bir diğer özelliği ise arka kısmına manyetik olarak tutturacağınız ek modüller. Alabileceğiniz ek modüller arasında ek batarya veya ek depo alanı sunan seçenekler var. Gelecekte yeni modüllerle cihazınızın becerilerini artırmak mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.