btbilgi

Dünya çapında en çok kullanılan işletim sistemi, Microsoft’un uzun yıllardır en popüler ürünü olan Windows. Linux ve çeşitlerinin savaşı kaybettiği uzun zaman önce anlaşıldı. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows bir numara olabilir ama genele bakınca kralın önemli başka bir rakibi var. O da tutarlı yükselişini sürdürmekte olan Android.

Web analitik firması StatCounter yeni yayımladığı bir raporda küresel işletim sistemi popüleritesinde Android’in Windows’u yakaladığını söylüyor. Rapora göre Google’ın favori yazılımı küresel internet kullanıcılarının yüzde 37,4’ü tarafından kullanılmakta. Buna karşın Windows ise yüzde 38,6 ile çok az farkla önde. Üçüncü sırayı yüzde 12,99 ile Apple’ın sadece kendi akıllı telefonlarında bulunan iOS alıyor.

Android en popüler işletim sistemi ünvanını Windows’dan alabilir

StatCounter 5 yıl önce, yani 2012’de internet için tüm cihazlarda Windows kullanımının yüzde 82’lerde olduğunu hatırlatıyor. Android ise o tarihte sadece yüzde 2,2 paya sahipti. 5 yıl içinde gözlemlenen bu büyük fark hem geleneksel masaüstü/dizüstü bilgisayarların kullanımının azalmasına, hem de akıllı telefon ve tabletlerin hızlı yükselişine bağlanıyor. Ama raporda Windows’un masaüstü/dizüstü bilgisayarlarda internet kullanımında yüzde 84,1 ile hala lider olduğunu da hatırlatıyor. Yani ne Apple (MacOS), ne de Google (ChomeOS) liderliğe oynayacak kadar çok dizüstü satamıyor.

StatCounter bu araştırmasında 2,5 milyon web sitesinden topladığı 15 milyardan fazla sayfa ziyaretini analiz etmiş durumda. Rapor ayrıca 2016’nın Aralık ayında dünya çapında Windows 10 kurulumlarının, nihayet Windows 7 kurulumlarını geçmiş olduğu bilgisini de veriyor. Microsoft Windows 10 çıktığından beri, tüm Windows 7-8 kullanıcılarını çeşitli kampanyalar veya bedava yükseltmeler ile yeni işletim sistemine geçirmeye uğraşıyordu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.