btbilgi

Elektrikli otomobiller sadece normal günlük kullanım için değil, arada bir de süper spor modeller görüyoruz. İşte Rimac Automobili firmasının Concept_One modeli tam bu sınıfa giriyor. Firma elektrikli süper spor arabanın en son versiyonunu 9-19 Mart arasında Cenevre Araba Fuarı’nda sunacak. Bu modelin ilk versiyonu 2013’de sadece 8 adet üretilmiş ve hepsi satılmış. Zaten 980 bin dolarlık fiyatı ile çok fazla alıcısı da olmasa gerek.

Hırvat otomotiv firması Rimac Automobili, Concept_One ile dünyanın ilk elektrikli süper spor arabasını üreten firma olarak biliniyor. Arabanın 2018 model versiyonunda eski 82 kWh batarya yerine 90 kWh kapasiteli bir batarya kullanılmış. Motor ise 800 kW’den 900 kW’ye yükseltilmiş, bu da yaklaşık 1.224 beygir güce denk düşüyor. Araba bu motorla saatte 355 kilometre hıza çıkabiliyor.

Concept_One’ın 2018 modeli 100 kilometre hıza 2,5 saniyede ve 200 kilometre hıza 6 saniyede varıyor. Bu yüksek performans, firmanın özel üretimi olan ‘Torque Vectoring System’ ile mümkün. Bu sistem her tekerleğe bağlı motorları saniyede 100 kere kontrol ediyor ve gerekli ayarlamaları otomatik yapabiliyor. Motorların her biri 12 bin RPM kapasiteye sahip. Arabanın menzili de hiç fena değil, tam şarj ile 350 kilometre yol gidiyor, ağırlık ise 1.900 kilogram.

Rimac Automobili bu aracı daha çok yeni teknolojileri için bir test alanı olarak kullanıyor. O yüzden seri üretime geçmeyi planlamıyorlar. Firma batarya teknolojisi alanındaki deneyimlerini, Aston Martin ve Koenigsegg gibi başka otomotiv şirketlerine kontratlarla sunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.