btbilgi

Popüler imaj tarama ve koleksiyon sitesi Pinterest, Chrome tarayıcı eklentisine yeni bir özellik ekledi. Eklentiye bir nevi yapay zeka desteği getiren özelllik, web sitelerinde gördüğünüz herhangi bir görselden yola çıkarak Pinterest üzerinde imaj araması yapmanızı sağlıyor. Ayrıca arama işlemi bulunduğunuz site içinde gerçekleşiyor, yani gerekli olmadıkça o anda gezmekte olduğunuz siteden ayrılmıyorsunuz.

Pinterest’in tarayıcı eklentisinin ardındaki teknoloji sadece baktığınız görseli tanımakla kalmıyor. Ayrıca görseli analiz edip size sitedeki farklı fikirleri de getiriyor. Mesela eklenti ile bir çilek fotoğrafı aratırsanız, size sadece Pinterest üzerindeki benzer çilek fotoğraflarını getirmiyor. Onunla beraber çilekli tatlılar, çilek kokulu mumlar veya çilek renginde kozmetik malzemeleri de sunabiliyor.

Pinterest Chrome eklentisi, artık akıllı bir görsel arama motoru

Firma bu teknolojiyi aynı zamanda sitedeki öneri ve e-ticaret özellikleri için de kullanıyor. Makine öğrenme şu anda sistemde ‘Instant Ideas’, ‘Shop the Look’ ve ‘Pinterest Lens’ gibi özelliklerin de ardında yatan güç.

Chrome web tarayıcısı kullanıcıları bu eklentiyi buraya tıklayarak gidecekleri sayfadan indirebilirler. İndirdikten sonra web sayfalarındaki görsellerin üzerine imleci getirince, köşede kaydetme butonunun yanında bir de büyüteç bulacaksınız. Büyütece basınca görsel arama özelliğini çalıştırmış oluyorsunuz. Ayrıca görselde belli bir alana yakınlaşıp orayı yeni bir imajmış gibi de aratmak mümkün. Pinterest bu eklentiyi yakın zamanda diğer web tarayıcılarına da eklenti olarak getireceğini açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.