btbilgi

IBM ve Visa firmalaları internete bağlı tüm cihazların güvenli bir satış noktasına dönüşmesini sağlayacak bir işbirliğine gidiyor. Bu işbirliği sonucunda saatten yüzüğe, çamaşır makinesinden otomobile kadar her türlü cihaza güvenli ödeme fonksiyonu yerleştirilmesi konusunda çalışmalar yapılacak. Geliştirilecek sistem sayesinde kurumlar ödeme fonksiyonunu tüm ürün gruplarına güvenli bir şekilde entegre edebilecekler.

Bu çerçevede IBM’in Watson Nesnelerin İnterneti platformu ile Visa’nın dünya çapında 3 milyar kişi tarafından kullanılan ödeme hizmetleri entegre ediliyor. Bugün 6 binden fazla IBM müşterisi Watson’ı kullanarak tüketicilerin milyonlarca cihaza bağlanmalarını sağlıyor.

Bundan böyle sistemi kullanan müşteriler Watson üzerinden yapılacak işlemlerde, ödeme anında gerçek kart bilgisinin yerine sembolik kart bilgisini devreye sokan Visa Tokenization hizmetine erişebilecekler. Visa’nın Tokenization hizmeti kart üzerinde bulunan 16 haneli numara, son kullanım tarihi ve güvenlik kodunun yerine geçen sembolik kart bilgisi üretilmesine dayanan ve böylelikle müşteri bilgisini koruyan bir teknoloji.

Yeni işbirliği sayesinde IBM ve Visa 2020 yılına kadar sayısı 20 milyara ulaşması beklenen internet bağlantılı cihazda, her türlü online ödeme ve e-ticaret yöntemini desteklekliyor olacak. Örnek verilen cihazlardan biri internete bağlı otomobiller. Uzmanlar 2021 yılına kadar 380 milyon internet bağlantılı araç olacağını tahmin ediyor. Araç sahipleri zamanı dolan parçaları arabadaki bilgi sisteminden tek tuşla otomatik şekilde sipariş edebilecek veya servis randevusu alabilecek.

Fitness bileklikleri ve akıllı saatler de benzer yöntemlerle desteklenebilir. Düzenli olarak koşan bir kullanıcı, fitness cihazındaki kablosuz çip sayesinde koşu ayakkabılarını ne zaman yenilemesi gerektiğini öğrenebilecek. En iyi ayakkabı modelini, en uygun fiyata hangi mağazalarda bulabileceği konusunda dijital bildirimler alma fırsatı olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.