btbilgi

Karaca. Bir züccaciye markası. Bazılarına göre tava- tencere, kaşık, çatal, bıçak satıyor. Eğer böyle düşünenlerdenseniz yanıldığınızı söylemek zorundayız. 1973’de bir cam atölyesinde başlayan yolculuğunu mutfak, sofra ve ev tekstiline uzanan ürün yelpazesiyle sunuyor. ‘Müşterilerimizle paylaşacağımız çok şey var’ diyen Karaca tasarıma verdiği önemle artık ürün değil bir hayat tarzı paylaşıyor.

Ocak Ayı içinde dünyaca ünlü IF Design Awards’dan tasarımlarını taçlandıran ödülle döndü. Mart’ın 10’unda Almanya’da IF sahnesinde ödülünü alacak.  Bu ödül aslında Karaca için pek çok şeyi farklılaştırdı. Karaca ve züccaciye sektörü için artık hiçbir şey aynı olmayacak. Tüm sektörler gibi Züccaciye sektörü de farklılaşabilmek ve kendi markasını yaratabilmek için ‘kopya’ ve birbirinin tıpkısı ürünlerden vazgeçip markalarına değer katacak çözümler bulacak.

Bunu öncelikli fark eden ve değişimin gerekliliğine inanan Karaca’nın dönüşümünün ardında yatan sebepler neydi. xTRlarge olarak Tasarımı ve tasarımın kendilerine ne kattığını sorduk. IF Design Awards’la gelen başarının ardında nasıl bir hazırlık aşaması olduğunu Karaca’nın Tasarım Sorumlusu Ahmet Toplu ile söyleşimiz arasında konuştuk

Karaca’yı yönlendiren farklı müşteri deneyimleri. Karaca’nın sadece tasarım alanı ile kalmayıp her alanda çok fazla yenilikçilik yaptığını ve bu değişimin her geçen gün katlanarak arttığını söyleyen Ahmet Toplu, son zamanlarda kurumsallaşma çalışmalarının da şirketin içindeki değişimi tetiklediğini ve bunun da ürünlere yansıdığını dile getiriyor. Karaca’nın dönüşümü ‘farklı alanlarda tüketiciye farklı deneyimler yaşatacak’ ürünler tercihi ile başlıyor. Bu süreçte Farklılaşmanın çok önemli olduğunu ve Karaca ile aynı işi yapan pek çok farklı firma olduğunu söyleyen Ahmet Toplu üründe nasıl farklılaşıyorsunuz sorumuzu; “En önemli konuyu tasarım olarak farklılaşmak, bunu yaparken kalite olarak farklılaşmak şeklinde ifade ediyor. Toplu sıçrama noktasının ise tasarımın yanısıra kullanıcıya yenilikçi çözümler sunabilmek olduğunu vurguluyor.

Ürün sıradanlıktan çıkar ve faydasını artırırsa satın alınır
Ahmet Toplu’ya göre ürünlerdeki değişim çok önemli. Mağazaya giren herkesin ürün satın almak isteyerek içeri girdiğini ve beğendiği ürünü eve götürdüğünü, burada satın alma farkını yaratan tek unsurun da raflarınızda yer alan ürünle sunulan katma değer olduğunu hatırlatıyor. Toplu; “Herkesin rafında belirli işlevi yerine getiren ürün varsa, mağazanızdan giren ‘müşteri neden sizi tercih etmeli’ sorusundan yola çıktık” diyerek ekliyor “Zaten ürünü satıyorsanız bunu farklılaştırabileceğimiz konuların üzerinde durmamız gerekiyordu. Tasarım da bunun kesinlikle vazgeçilmez bir parçası ve olması gerekendi”

Dünya trendlerinin değişmesiyle artık markalar tasarım yönleriyle çok fazla ön planda olduğunu söylüyor Ahmet Toplu ve Apple’ın son yıllardaki yükselişinin tasarımın sağladığı katma değerle olduğunu işaret ediyor. Tasarımın ürüne bir kimlik ve aidiyet duygusu kattığını ifade eden Toplu, Karaca’daki çalışmalarına Karaca’nın da dünyadaki bu değişimleri okuyup, kendi ürün gamında markaya değer katan çalışmalar yapma niyetiyle yola çıktığında başladıklarını ve çalıştıkları dört yılda da çok yol katettiklerini düşündüğünü dile getiriyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Tasarım Bölümü Mezunu Ahmet Toplu tüm yaratıcı süreçlerde var olan insanlar gibi bir sürecin parçası olmadığını dile getiriyor. Aslında bu sürecin önemli bir parçası olduğunun da bilincinde şirketin içinde ve dışında pek çok yerde. Dünya trendlerini takip etmek, alanındaki seminerlerde yurtdışı fuarlarda şirketini temsil etmek ve dünyanın farklı ülkelerinden farklı bakış açılarını şirketine taşımak da Ahmet Toplu’nun görevleri arasında.

Tasarım sadece minimalizm demek değil
“Türkiye’de tasarım her zaman minimalist, yüzü Batı’ya dönük ve modernizmle eşleştirilir ama tasarımın dili ürünün hem geçmişini, hem günümüzü yansıtmalı. Biz ne yapıyoruz sofra kültüründe bir şeyler tasarlıyorsak mesela bir kahve fincanı olsun. Öncelikle geçmişe dönüp oradaki desenleri, formları, işlevleri tarihsel araştırmalarla saptayıp bunları trendler ve yeni gelen formlarla bütünleştirip özümseyerek yeni formlar, yeni tasarımlar çıkartmaya çalışıyoruz.”
Belirli bir zümreyi hedeflemiyoruz
Karaca’nın geniş bir yelpazede konumlayabileceğimiz tüketici kitlesi olduğunu ve herkesin Karaca mağazasına girip, kendinden bir parça bulması için uğraştıklarını belirten Ahmet Toplu bu uğraşının gözlemle ve ilgili araştırmalarla ulaşılan sonuçlar olduğunu işaret ediyor. Kime hitap ettiklerinin önemli olduğunu sahadan gelen verilerle yola çıktıklarını açıklıyor.

Devamı: Tasarım tasarımcının kimliği ile gelişiyor

Yorumlar

btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.