btbilgi

Kuantum bilgisayarlar bilişim alanında bir devrim yaratmak üzere geliyor. Günümüzün işlemci mantığından çok daha hızlı veri işleme özelliği, bu bilgisayarları geleceğin süperbilgisayarları haline getirecek. IBM firması bir süredir bu alanda çalışan en büyük firmalardan biri. Ve firmanın en iddialı hedefi, birkaç yıl içinde IBM Q ismini verdikleri ilk ticari kuantum bilgisayarı bilim ve iş dünyasına açabilmek.

IBM 2016’nın Mayıs ayında 5-qubit kapasiteli kuantum bilgisayarını denemelere açmıştı. Hatta IBM’in bilgisayarı, Maryland Üniversitesi’nin geliştirdiği bir diğer kuantum bilgisayar ile karşılaştırılmış ve yapılan testlerde daha üstün olduğu da kanıtlanmıştı. IBM şu andaki kuantum bilgisayarını çok hızlı bir bulut servisi olarak kullanmaya devam ediyor. Ama IBM Q projesi şu andakinden çok daha gelişmiş ve güçlü bir makine olacak.

Firmanın planı, IBM Q için 50-qubit kapasitesini yakalayabilmek. Bir kez bu aşamaya gelindiğinde, bu bilgisayarlarla yapılabileceklerin hayal bile edilemeyeceği ifade ediliyor. Hatta 1940’larda bugünkü bilgisayarların nasıl olacağı ve neler yapacağı nasıl hayal edilemiyordu; şimdi de tam kapasite çalışan güçlü bir kuantum bilgisayarın limitlerinin bilinemediği IBM’in blogunda aktarılıyor.

Geleceğin kuantum bilgisayarları, çok büyük miktarda veri işlenmesi gereken astronomi, meteoroloji, tıp, kimya, finans ve istatistik gibi alanlarda bize geniş destekler verebilecek. Şu anda normal bilgisayarlar üzerinde çalışan yapay zeka uygulamalarının nelere kadir olduğunu yavaş yavaş görüyoruz. Gelecekte kuantum bilgisayarlar üzerinde çalışacak yapay zekaların becerileri ise ancak kısmen tahmin edilebilir durumda olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.