btbilgi

Gelecekte kullanacağınız araba lastikleri bir plastik fabrikasında değil, bir çiftlikte üretilmiş olabilir. Ohio Eyalet Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, gıda atığını plastiğe denk bir malzemeye dönüştürmenin yolunu geliştirdiklerini açıkladı. Yüz yıl boyunca petrolden üretilen ve yokedilmeleri zor olduğu için çevreye büyük zarar veren otomobil lastikleri, bundan böyle daha az zararlı kabul edilebilir.

Ekibin lideri Katrina Cornish, bu buluşun üç farklı alanda işe yarayacağını söylüyor. Birincisi plastik bazlı ürünlerin daha sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir olması. İkincisi ABD başta olmak üzere bu teknolojiyi kullanacak ülkelerin petrole olan dış bağımlılığını azaltması. Üçüncüsü ise gelişmiş olsun, gelişmekte olsun tüm ülkelerin derdi olan çöp dağlarının azaltılmasına faydalı olması.

Gıda atıklarını lastiğe dönüştürme sürecinde, yumurta ve domates kabuğu gibi malzemeler kullanılabiliyor. Normalde çöp dağlarında çözünemeyen mineral bazlı yumurta kabuğu, bu süreç ile dönüştürülebiliyor. Cornish açıklamasında ABD çapında yılda 13 milyon ton domates ve 100 milyar yumurta tükettiklerini belirtmiş. Dolayısı ile sırf bu ikisi bile ciddi bir gıda atığı oluşturuyor.

Ekip bu çalışmada lastiklerin yapısında önemli yeri bulunan petrol bazlı karbonun yerine, atık gıdalardan ürettikleri dolgu maddesini kullanmış. Bu süreçle üretilen lastikler siyah renk değil, kızılımsı kahverengi oluyor. Fakat dayanıklılığından bir şey kaybetmiyor. Araştırma ekibi bu üretim süreci ile ilgili patent çalışmasına başlamış ve EnergyEne isimli kendi kurdukları firmaya kullanım haklarını vermiş durumda. Bu teknoloji ile sadece araba lastiği değil, gelecekte plastik bazlı farklı ürünlerin de hayata geçirilmesi planlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.