btbilgi

Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleriyle farklı alanlarda ilerleyen Türkcell, Zeka Küpü projesi kapsamında 20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin üstün ve özel yetenekli gençlerine eğitim veren Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’yle (TEVİTÖL) işbirliği yapıyor. 2016 yılında  ‘Zeka Küpü’ projesiyle 7 bölgedeki BİLSEM’lerde okul sonrası eğitim gören özel yetenekli öğrenciler için teknoloji odaklı eğitim seferberliği başlatan Turkcell, bu seferberliğin bir sonraki adımı olarak projeyi TEVİTÖL’le hayata geçiriyor.

Turkcell proje kapsamında TEVİTÖL’ün ve öğrencilerin teknolojik tüm ihtiyacını karşılarken,  proje dahilinde, sınıfların içini yenileyerek daha iyi bir eğitim ortamı sağladı. Turkcell Zeka Küpü projesi ile özel bir teknoloji sınıfında fikrin ürüne dönüşüm sürecinde genç beyinleri danışmanlık ve eğitimle destekliyor.  Öğrenciler bu özel sınıfta hayata geçirmek istedikleri fikirleri 3 boyutlu modellemeyle tasarlayıp bir ürün olarak 3D yazıcı ile üretebilecek, 3D çıktısını aldıkları bu ürünü elektronik devre tasarımı ve kodlamasını yaparak çalışır bir hale de getirebilecek. Bu sayede 3 boyutlu tasarım ve elektronik programlama yapma imkanı bulabilecek öğrenciler, mobil uygulama geliştirip prototip de üretebilecek.

“İcat çıkartan bireyler yetiştireceğiz”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Türkiye’yi sosyal inovasyonla çok ileri noktalara taşıyacağımıza olan inancımızla eğitim konusunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Dünya, 4’üncü Sanayi Devrimi’nden geçiyor. Dolayısıyla kodlama ve robot teknolojileri büyük önem kazanmaya başladı. Bu dönemde eğitim için yeni yöntemler geliştirmemiz, yeni teknolojilerin gelecekte hayatımızdaki yerini belirlemek için önemli. Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye’nin teknoloji tüketen değil, üreten ülke olması için çalışıyoruz. Bizi geleceğe taşıyacak neslin gelişimine önem veriyor ve bu doğrultuda başlattığımız Zeka Küpü projesinde yeni bir adım daha atıyoruz.” Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü BİLSEM’lere sağladığımız teknolojik desteği şimdi de Türkiye’nin üstün ve özel yetenekli lise öğrencilerinin öğrenim gördüğü TEVİTÖL’e sunacaklarını işaret eden Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu Türkiye’nin çok önemli bir değeri olarak gördüğümüz TEVİTÖL’le işbirliğine gitmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

En gelişmiş ülkelerindeki robotik yarışmalarını yapmak hedefimiz olsun
Kaan Terzioğlu  sözlerine “İnanıyoruz ki, geleceğe dair bizden daha iyi vizyona sahip öğrencilerimiz burada yetişecek ve insana fayda sağlayacak pek çok teknolojik tasarıma imza atacak. En önemlisi de iyi bir teknoloji vizyonu ile günümüzde en sık kullanılan teknolojileri, programlamayı ve nasıl “icat çıkartan” bireyler olacaklarını öğrenecekler. Turkcell olarak ülkemizin değeri bu genç nüfusu geleceğimiz için avantaja çevireceğimizi düşünüyorum. Ümit ediyorum ki, Türkiye’nin dört bir yanında TEVİTÖL gibi okullar açılır. Bu okullarda okuyan ve okuyacak gençler sayesinde, Endüstri 4.0 dönüşümünde Türkiye dünyada öncü ülkelerden biri haline gelir. Hep birlikte bugün kendimize koyacağımız hedefimiz, dünyanın teknolojik açıdan en gelişmiş ülkelerinde düzenlenen robotik yarışmasını seneye Türkiye’ye getirmek olsun” dedi.

“Öğrencilerimiz gerçek bir potansiyel ve umut kaynağı”

Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk Eğitim Vakfı’nın 50 yıllık eğitime destek yolculuğunda TEVİTÖL’ün çok özel bir yeri olduğuna dikkat çekerek, Turkcell gibi güçlü bir kurum ile yaptıkları işbirliğinden son derece büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. TEV’in 50 yıldır Türkiye’de başarılı ancak maddi imkanları yetersiz öğrencilere burs desteği verdiğini, bunun yanı sıra topluma nitelikli okullar da kazandırdığını söyleyen Rona Yırcalı, “ ise, TEV’in iftihar ettiği başarı öykülerinden birinin kahramanıdır. TEVİTÖL, bugün Türkiye’de üstün yetenekli öğrencilerin ihtiyaç duydukları eğitimi lise seviyesinde veren tek kurum olma özelliğini taşıyor.

Bugüne kadar TEVİTÖL bünyesinde Türkiye’nin geleceğine 612 üstün ve özel yetenekli öğrenci yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz. Şu anda TEVİTÖL çatısı altında 268 öğrencimiz bulunuyor ve bu gençlerimiz, ülkemizin 43 farklı ilinden geldiler. Bu demek oluyor ki, 81 ilin yarıdan fazla temsilcisini bu çatı altında buluşturduk. Öğrencilerimiz, son 12 yılda katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda bilim, sanat ve sporda 200’ü aşkın ödül aldılar. Bu da bize ayrı bir gurur veriyor” dedi.

Rona Kırcalı sözlerini “Türkiye’nin teknoloji devi Turkcell’in TEVİTÖL’e katkılarının bu okuldaki üstün yetenekli gençlerin teknoloji ve inovasyon vizyonlarına anlamlı bir değer katacağını belirten Yırcalı, “TEVİTÖL’deki öğrencilerimiz Turkcell’in de uzmanlık alanı olan teknoloji ve inovasyon alanında gerçek bir umut ve potansiyel kaynağı… İnanç Mekatronik Kulübümüz, robotik çalışmalarında birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi başarıyla temsil ediyorlar. Bu ve benzeri başarıların Turkcell gibi güçlü iş ortağımızın desteği ile daha da artacağına yürekten inanıyorum” diyerek sonlandırdı.

Baştan sona Turkcell teknolojisiyle donatıldı
TEVİTÖL’ün eğitim sürecinin Turkcell’in iletişim ve  teknoloji gücüyle iyileştirilmesinin amaçlandığı projede Turkcell, okulun bilişim altyapısını yeniledi. Öğrencilerin teknolojiyi kullanarak daha üretken olması için okula 20 bilgisayar, 3D printer, Arduino ile Maker malzemeleri ve akıllı tahtadan oluşan Zeka Küpü Teknoloji Laboratuvarı kuruldu. Ayrıca öğrencilerin teknolojik gelişmeleri daha yakından takip etmesi için okulun tüm öğrencilerine 300 adet Turkcell T Tablet dağıtıldı.

Projeyle birlikte öğrenciler kendi mobil uygulamasını geliştirebilecek ve fikirlerine ait elektronik devre tasarımı ve programlamasını yapabilecekler. Tasarımlarının 3 boyutlu modellerini yapabilecek ve bir prototip üretebilecekler.

Ayrıca fikirlerinin son kullanıcı tarafından kullanımını kolaylaştırmak için masaüstü ve mobil uygulamaların geliştirmesiyle ilgili tüm yıl Turkcell’in deneyimli mühendis ekiplerinden eğitimler alacaklar. Ayrıca yıl içerisinde öğrencilerin katılacağı uluslararası yarışmalar için de danışmanlık alacak öğrencilerin tüm başvuru süreçleri Turkcell tarafından yönetilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.