btbilgi

Google çok çeşitli alanlarda araştırmalar ve çalışmalarda bulunuyor, bunlardan biri de tıp. Alphabet grubuna bağlı olan Verily Life Sciences direk sağlık alanı ile ilgileniyor ama yapay zeka bölümü de yenilikçi projeler üzerinde çalışıyor. Bu projelerden biri de bilgisayarlara kanser teşhisi yapmayı öğretebilmek.

Araştırmacıları bu proje için Hollanda’daki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi (Radboud University Medical Center) ile çalışıyorlar. Merkezin temin ettiği patoloji taramaları, imaj olarak araştırma bölümüne aktarılıyor. Burada derin öğrenme yöntemleri ile geliştirilen algoritmalar, imajlardaki göğüs kanseri örneklerini bulmaya uğraşıyorlar. Algoritma, kanserin yayılması veya yakındaki lenf nodüllerine metastaz olması gibi durumları ortaya çıkartmaya yarıyor.

Şu anda tıp dünyasında bu teşhisler patoloji uzmanları tarafından yapılıyor. Doktorlar her vaka için birden fazla tarama imajını elle gözden geçirmek zorunda kalıyorlar. Uzun yılların getirdiği deneyim bile, her hastanın teşhisinde doğru karar verilebildiği anlamına gelmiyor. Google araştırma ekibinden Martin Stumpe ve Lily Peng, konuyla ilgili bir blog yazısında bazı göğüs kanser türlerinde kanser teşhisi aşamasında başarı oranının yüzde 48’e kadar düşebildiğini saptadıklarını açıklamışlar.

Google bilgisayarlara derin öğrenme ile kanser teşhisi yaptıracak
Solda orijinal tarama imajı, ortada algoritmanın ilk versiyon tahmihi, sağda algoritmanın optimizasyon sonrası tahmini (Kaynak: Google)

Her biri 10 gigapikseli bulabilen imajların doğru ve hatasız şekilde taranabilmesi, eğer bilgisayar ile yapmak mümkün olursa daha yüksek oranlı kanser teşhis sonuçları sağlayabilir. Bunun için bilgisayarlardaki nöral ağların her imajı farklı büyütme seviyelerinde taraması ve imajlarda neye bakmaları gerektiği öğretiliyor. Bunun için de mümkün olduğu kadar çok imaj algoritmaya sokuluyor, tarama tahminleri inceleniyor ve bilgisayarın yaptığı yanlışlar, bir sonraki tarama için düzeltilerek kod optimize ediliyor.

Google araştırmacıları bu yöntem sayesinde, tarama imajlarını incelemek için sonsuz zamanı olan bir patoloji uzmanının varacağı sonuçlara çok kısa sürede yaklaşabilen bilgisayar sonuçları elde ettiklerini ifade ediyorlar. Sınırsız zamana sahip (130 slayt için 30+ saat çalışma örnekli) bir patoloji uzmanı bile analizinde yüzde 73 ortalama erken kanser teşhisi doğruluğu yakalayabiliyor. Aynı imajlarla çalışan algoritmanın ise yüzde 81-89 arası doğru teşhis koyabildiği rapor edilmiş.

Araştırmacılar bulgularını “Detecting Cancer Metastases on Gigapixel Pathology Images” isimli makale ile herkese açık şekilde yayımlamış durumdalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.