btbilgi

Bu aralar sıklıkla alternatif tarım teknolojileri ürün ve çözümleri görüyoruz. Tarlalarda drone kullanmaktan, iç mekanlarda dev dikey hidroponik tarlalara kadar çok farklı yaklaşımlara rastlamak mümkün. Peki ya evinizde çok pratik şekilde sebze yetiştirmek isterseniz? Ona da çözüm var, adı da ev tarlası Herbert.

Herbert ev tarlası sisteminde elinizi toprağa sürmenize gerek bile yok. Sistem ilk bakışta üzerinde 15 tane yuva ve LED lamba bulunan bir portmantoya benziyor. Duvara asıldığı için yerden de tasarruf ediyorsunuz. Hidroponik sulama kullandığı için su haznesini dolduruyorsunuz, sebze tohumlarını da beraberinde gelen özel süngerlerin içine yerleştirip asıyorsunuz. İki haftada bir su haznesini doldurmanız, ayda bir de suya gerekli gübre karışımını atmanız yeterli.

Evinizde sebze yetiştirmek için ev tarlası: Herbert

Sistemin üzerindeki LED lambası bitkilerin tam ihtiyacı olan ısı ve frekansta gün ışığına denk ışık sağlıyor. Herbert sayesinde normalde büyümesi 9-10 hafta sürecek sebzeler, 4-6 hafta kadar sürede olgunluğa ulaşıyorlar. Evde kendi sebzenizi kontrollü bir ortamda yetiştirmek hem her zaman taze sebze yemenizi, hem de ne koşullarda gıda aldığınızı bilmenizi garantiliyor. Böylece ihtiyacınız olduğu zaman ve gerektiği kadar sebze tüketerek, doğaya da daha uyumlu olma şansınız var.

Herbert’in tasarımcısı Avusturya kökenli Ponix Systems sadece sistemi satmıyor, aynı zamanda istediğiniz tohumları ve içinde büyüdükleri süngerleri de size sunuyor. Böylece yerinizden bile kalkmadan ihtiyacınız olan her şeyi edinebiliyorsunuz. İsterseniz aylık abonelik ile her ay belli tohum paketleri sipariş edebilirsiniz.

Ponix Systems estetik konularına takılanları bile düşünmüş ve Herbert dolabını farklı malzeme seçenekleri ile sunuyor. Ayrıca ücretsiz akıllı telefon uygulaması ile su ve ışık koşullarının uygun olduğu uzaktan kontrol edebilir. Tatile gittiğinizde sebzelerin büyümesini yavaşlatmak için bir yolculuk modu bile var. Sistem toplamda sadece 65 watt elektrik harcıyor ve 6 litre su depolayabiliyor. Herbert şu anda Kickstarter kampanyası ile 370 Euro’ya önsipariş edilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.