btbilgi

Perakende devi Amazon, kendini bir yandan da tüketici elektroniği alanında sağlam şekilde konumlandırıyor. Yapay zeka destekli akıllı asistan Alexa dünya çapında yayılıyor. 2015’de piyasaya sürdüğü Alexa destekli hoparlör cihazı Echo ve 2016’daki küçük versiyonu Echo Dot şimdiye kadar 7 milyonun üzerinde satıldı. Bu cihazlarla birçok şeyi sesli komut ile yapabiliyorsunuz. Hava durumunu öğrenmekten, akıllı ev cihazlarını kontrole kadar pek çok özellikleri var.

Amazon bu cihazlara yine Alexa destekli iki yeni model eklemeyi planlıyor. Ama bu seferkiler önemli bir özellik içerebilir. Amazon henüz ismi ve teknik bilgileri verilmemiş yeni modellere sesli telefon görüşmesi eklemeyi planlıyor. Bu özelliğin aile üyeleri arasında bir interkom gibi mi, yoksa gerçekten bir telefon gibi mi çalışacağı ise henüz belli değil.

Sesli uygulamalar üzerine araştırma yapan Voice Labs firması, Ocak ayında yayımladığı bir raporda Amazon Echo ve Google Home gibi dijital asistan cihazlarının alındıktan bir süre sonra tüketicinin ilgisini kaybetmeye başladığını ifade ediyor. Örnek olarak Alexa üzerinde sesli komut ile kullanılabilecek 7 bin civarında uygulama olduğu ama bunların yüzde 69’unda düşük kullanım oranları gözlemlendiği verilmiş. Raporda ayrıca yeni eklenen bir sesli uygulamanın, ikinci haftada tekrar kullanım oranınının yüzde 3 olduğu da belirtilmiş.

Amazon yeni Alexa cihazlarına sesli görüşme ekleyecek

Her ne kadar Amazon perakendede olduğu kadar tüketici elektroniği satışında da başarılı olsa bile, tüketicilerin ilgileri çok çabuk dağılıyor gibi gözüküyor. Sesli telefon veya aile içi interkom görüşme özelliği, firmanın bir sonraki nesil Echo cihazlarını da satmalarını sağlayan nadide özellik haline gelebilir. Ayrıca bu özelliğin, zaten çok büyük olmayan sesli dijital asistan cihaz pazarını tamamen Amazon’un kontrolüne verecek atılım olması da mümkün.

Ama Apple, Microsoft ve Google’ın bu durumu oturdukları yerden izleyeceklerini hiç sanmıyoruz. Çünkü Voice Labs firması 2017’de dijial asistan cihazı pazarının 35 milyon adete yükseleceğini öngörüyor. Ayrıca hala bu platformlarda bulunmayan sesli uygulamalardan para kazanma durumunun, 2017’de düşük ölçekli de olsa görülmeye başlanacağı da raporda tahmin edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.