btbilgi

Dell, yenilikçi ve doğa dostu yaklaşımının sonucu olan, teknoloji sektörünün ilk okyanus plastiği ambalajının sevkiyatına başladığını duyurdu. Dell, sürdürülebilir tedarik zinciri stratejisini geliştirerek Dell XPS 13 2’si 1 arada ürününün yeni ambalaj tepsisinde kullanılmak üzere kanal ve kumsallardan toplanmış plastikleri geri dönüştürdü. 2017 yılında okyanus plastikleri pilot çalışması, 7 bin 250 kg plastiğin okyanusa girmesini engelleyecek.

Dell, ödüllü XPS 13 2’si 1 arada ürününü 30 Nisan 2017’den başlayarak okyanus plastiği ile paketleyecek. Dell, Toplum Refahı Savunucusu Adrian Grenier ve Lonely Whale Foundation arasında ortak bir ilgi alanı olan okyanus ekosistemi sağlığı çözümleri konusunda küresel farkındalığı ve hareketliliği artırmak için ambalajının üstüne eğitici bilgiler de yerleştiriyor.

Ambalajın yine okyanusa dönmesini engellemek üzere Dell, her tepsiye HDPE (yaygın olarak geri dönüştürülebilir) olduğunu belirten No. 2 geri dönüştürülebilir sembolünü damgalıyor. Dell ambalajlama ekibi, ürün ambalajlarının ağırlık bazında yüzde 93’ten fazlasının geri dönüştürülebilmesi ve ekonomik döngünün bir parçası olarak tekrar kullanılabilmesine uygun şekilde tasarlıyor ve kaynak yaratıyor.

Okyanusun atıkları işlenerek ambalaja dönüşüyor
Okyanus plastiği tedarik zinciri süreci, birden çok aşamadan oluşuyor: Dell’in bu alandaki iş ortakları, henüz okyanusa ulaşmadan kanallar, kıyı şeritleri ve kumsallardayken okyanus plastiklerinin önünü kesiyor. Daha sonra kullanılmış bu plastikler (yüzde 25) işleniyor, rafine ediliyor ve şişe, gıda saklama kapları gibi kaynaklardan gelen diğer geri dönüştürülmüş HDPE plastikler (yüzde 75) ile karıştırılıyor. Son olarak ortaya çıkan geri dönüştürülmüş plastik tabakası yeni ambalaj tepsilerine dönüştürülüyor; son ambalajlama ve müşteri teslimatı için sevk ediliyor.

Sektörde başka bir ilk olan Dell’in pilot programı, Mart 2016’da Haiti’de başlatılan başarılı bir fizibilite çalışmasının sonucu olarak ortaya çıktı. Şirketin sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş malzemeleri ürünlere ve ambalajlara dâhil etme konusunda zaten başarılı bir geçmişi bulunuyor. 2008 yılından bu yana Dell, tüketici tarafından atılmış plastikleri masaüstü bilgisayarları için geri dönüştürüp kullanıyor ve Ocak 2017 itibarıyla ürünlerinde 22,7 milyon kilogram geri dönüştürülmüş materyal kullanmaya ilişkin 2020 hedefine ulaşmış durumda. Şirket, dışarıdan gelen malzemelerin ürün ve ambalajlar için girdi olarak kullanılabileceği bir döngüye giderek daha fazla odaklanıyor. Dell, plastik ve geri dönüştürülmüş karbon lifi içeren bilgisayar ve monitörler sunan ilk ve tek firma olmayı sürdürüyor.

Adrian Grenier ve Lonely Whale Foundation ile birlikte Dell, okyanusların karşı karşıya olduğu sorunlar hakkında farkındalık yaratmak adına sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak okyanus sağlığı sorunları konusundaki bilinci artırmaya yardımcı oluyor. Yakın tarihli bir araştırma[1], sadece 2010 yılında 4,8 ila 12,7 milyon metrik ton arasında yanlış şekilde yönetilmiş plastik atığın okyanusa girdiğini ortaya koydu. Dell, kaynak bulma stratejileri konusunda bir teknik rapor yayınladı ve global ölçekte okyanus plastikleri sorununu ele alacak sektörler arası bir çalışma grubu oluşturmayı planlıyor.

Kaynakça

[1] J. R. Jambeck, R. Geyer, C. Wilcox, T. R. Siegler, M. Perryman, A. Andrady, R. Narayan, K. L. Law. Karadan okyanusa plastik atık girişleri. Science, 2015; 347 (6223): 768 DOI: 10.1126/science.1260352

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.