StartersHub, StartersHub XO ile Big Data, IoT ve Fintech alanında girişimcileri destekleyecek

StartersHub'ın başarılı girişimlere yatırım garantisi veren yeni programı StartersHub XO; İş Bankası, Microsoft, Intel ve Gedik Yatırım iş birliğiyle Mart ayında başlıyor.

btbilgi

StartersHub’ın yeni programı StartersHub XO İş Bankası, Microsoft, Intel ve Gedik Yatırım iş birliğiyle Mart ayında başlıyor. Üç özel alana odaklanan programa seçilen 30 girişimci  20 bin USD ön sermaye ve farklı desteklerle ürünlerini hızlıca pazara çıkarıp büyüme fırsatı elde edebilecek. Program, 6 ay boyunca aylık hedeflerini başarıyla gerçekleştiren girişimlere 250 bin USD varan yatırım garantisi veriyor. Programın tanıtımı Levent Starters Hub platformunda Arçelik R&D direktörü Cem Kural, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, Gedik Yatırım Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Pamir, Microsoft Türkiye yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, MVHolding CEO’su Ebru Dorman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Erken aşama teknoloji girişimlerine yatırıma ek olarak iş ve teknik konularda eğitimler, sektöründe lider firmalarla iş bağlantıları ve uzman mentorluklar ve ihtiyaç duydukları tüm alanlarda destek almalarını sağlayan StartersHub’da girişimciler paylaşımlı ofis alanına ve donanım prototipleme laboratuvarlarına erişim fırsatına sahip olacak.  Program Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri (Big Data) ve Finansal Teknolojiler (FinTech) konularına odaklanıyor. 200 girişimcinin başvurduğu programa seçilen 30 girişim şöyle; Asiston, Onlock, Faturafinansman.com, Finguide, Koalasmart, Ingenious Connected Devices, klove, MOT, Nkolayofis, Nobium, Ottoo, Paym.es, Pless, Project Graph, Safe Connect, Servo Kiosk, Smart Mosque, Spekulatr, Stardust Project, Steps, Taglette, Mobile Ultrasounds, Ctrl IoT Systems, WaterDiv, Kimola, Finbot.

StartersHub, 2 Mart’ta düzenlediği Seçim Günü (Selection Day) etkinliğinde, ön elemeden geçmiş aday girişimcileri mentorlarıyla bir araya getirerek programa kabul edilecek girişimlerini belirledi. 13 Mart itibariyle başlayacak programda girişimler aylık hedeflerle gelişmelerini hızlandıracak ve sadece hedeflerini başarıyla tamamlayan girişimler bir sonraki aşamaya devam edebilecek.

StartersHub XO’yu başarıyla tamamlayan girişimlere StartersHub’tan yatırım sözü
Program kapsamında 20 bin USD ön sermaye alan girişimler, 6 aylık programı başarıyla tamamladıklarında StartersHub’dan 250 bin dolara varan tutarda ek yatırım almaya hak kazanacak. Başarılı girişimciler aynı zamanda ulusal ve uluslararası müşterilere ve yatırımcılara erişim sağlayabilecekler. Program sonunda düzenlenecek tanıtım gününde (Demo Day) girişimlerini girişim sermayesi fonları, melek yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılardan oluşan seçkin bir gruba tanıtma şansı da bulacaklar.  Yeni program İş Bankası, Microsoft, Intel ve Gedik Yatırım iş birliği ile yürütülüyor. Ayrıca Arçelik, Başakşehir Living Lab, Marsh, Acıbadem Sigorta, Munich Re, Cardtek ve iyzico da programa destek veren diğer firmalar.

İş Bankası mentorluk programı ile girişimcileri destekleyecek ve kurumsal müşterileri ile girişimcileri bir araya getirerek ürün geliştirmeleri ve testleri için özel bir ortam yaratacak. Bunun yanında programda yer alan girişimler, iş fikirlerinin uygun olması halinde işbirliği fırsatlarını değerlendirmek üzere İş Bankası iştiraklerine de erişebilecek.

Gedik Yatırım, Sermaye Piyasaları özelinde eğitim ve mentorluk desteği sunacak, regülasyona tâbi olan konularda girişimcilerle iş ortaklığı kurarak bu süreçte hızlıca gelişmelerine destek olacak. Gedik Yatırım, yatırımcı kimliği ile özellikle finansal teknolojilerde faaliyet gösteren girişimler için programda önemli bir konuma sahip.
StartersHub XO girişimcileri, Microsoft’un kurumsal müşterileri için hazırlanan online markette yer alma ve Microsoft’un teknoloji eğitimlerinden yararlanma fırsatı yakalayacak.

Microsoft mentorları düzenli görüşmelerle girişimcilere destek sunarken, 120 bin Dolar değerinde Microsoft ürünlerini girişimciler ücretsiz kullanabilecekler. Microsoft’un düzenleyeceği özel bir tanıtım gününde B2B’ye odaklı iş yapan girişimler fikirlerini kurumsal müşterilerine sunacak.

Programın ana partnerlarından bir diğeri olan Intel, özellikle donanım geliştiren girişimciler için ücretsiz test kartları, ürünleri yeterli olgunluğa geldiğinde müşteri karşısına çıkacakları etkinliklerin düzenlenmesi, Intel’in sahip olduğu donanım geliştirme uzmanlığından faydalanmak için doğru mentorlarla eşleşmesi gibi faydalar sunacak.

Arçelik, proje kapsamında nesnelerin interneti ve akıllı ev teknolojilerine odaklanan girişimlere destek olacak. Yazılım mimarisi, donanım altyapısı gibi teknik konuların yanında, pazarlama ve şirket stratejileri konularında da mentorluk hizmeti sunacak.

Girişimcilerin global düzeyde mentorluğunu üstlenen Munich Re ise FinTech girişimcileri için Almanya’da tanıtım günü düzenleyerek girişimcileri Alman yatırımcı ve müşterilerle buluştururken, Başakşehir Living Lab, ürünlerin sergilenmesi ve pilot bölge olarak ürünlerin test edilmesi için girişimcilere ortam sağlayacak.

iyzico, StartersHub XO girişimlerine “iyziStart” paketini sunarken,  Marsh, Acıbadem Sigorta ve Cardtek de kendi sektörlerinde eğitim ve mentorluk desteği sunan diğer firmalar arasında yer alıyor.

Girişimciler tüm program ortakları ile iş birliği yapma ve onlardan yatırım alma fırsatına da sahip oluyor. Böylece StartersHub XO teknoloji girişimleri ve teknoloji ve inovasyona yatırım yapan önemli firmalar arasında da birleştirici bir rol oynuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.