btbilgi

Elektrikli araba pazarına yeni ama iyi bilinen bir oyuncu daha girmeye hazırlanıyor. İtalyan otomobil tasarımcısı Pininfarina, yaptığı açıklama ile Hong Kong kökenli Hybrid Kinetic firması ile bir anlaşma yaptığını duyurdu. İki firma arasında 80 milyon dolarlık bir kontrat imzalandığı da verilen bilgiler arasında. Firmalar 46 aylık bir süre boyunca elektrikli otomobil tasarımları üzerine çalışacaklar.

Pininfarina’yı ünlü İtalyan spor araba üreticisi Ferrari için yaptıkları ikonik tasarımlardan hatırlayabilirsiniz. Sadece Ferrari’ye değil, 1930’dan beri  Alfa Romeo, Peugeot, FIAT, GM, Lancia ve Maserati gibi birçok otomotiv firmasına tasarım yaptılar. Ayrıca Asya’nın yükselen firmaları olan Daewoo, Hyundai, Chery, AviChina, Changfeng, Brilliance gibi markalara da hizmet veriyorlar. Firma 2015 yılında Hintli marka Mahindra tarafından yaklaşık 53 milyon dolara satın alındı.

İş birliğinin diğer tarafındaki Hybrid Kinetic ise elektrikli araçlar üzerine çalışan bir firma. Buna bataryalar ve takıldıkları her türlü araba ve otobüs de dahil. Hybrid Kinetic’in diğer alanı ise düşük enerji tüketen, yeni nesil otomobil parçaları üretmek. Bu alanda grafen gibi yenilikçi malzemeler kullanmak üzerine çalışmalar yapıyorlar. Pininfarina ortaklıkta ilk konseptlerden üretim aşamasına kadar her alanda destek verecek. Ana firma Mahindra’nın bu sürece ne kadar dahil olacağı bilgisi Livemint sitesindeki haberde verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.