btbilgi

İTÜ ARI Teknokent kurulduğu günden beri edindiği girişimcilik tecrübesini, yeni bir tesis ile bir adım daha ileriye taşımayı hedefliyor. Bir süredir çalışmakta olan “ileri aşama girişimcilik merkezi” İTÜ Magnet, 1 Mart’da mekanda düzenlenen etkinlik ile resmen açıldı.

İTÜ Magnet fikrini ürüne dönüştürebilmiş startup’lara büyümelerinde ihtiyaçları olan desteği vermek üzere tasarlanmış. Yani buradaki girişimciler kuruluş aşamasını geride bırakmış ve yüksek potansiyele sahip teknoloji firmaları olacak. Bu türden startup’lara yalnızca bir mekan vermek değil, aynı zamanda onları konularında uzmanlarla ve yatırımcılarla da biraraya getirmek amaçlanıyor. Magnet’de startup’lar dışında girişimcilik ekosistemine katkı sağlayan uzmanlar, tasarımcılar, yazılımcılar, danışmanlar, yatırımcılar ve melek yatırım ağları da birey veya kurum olarak yer alabilecek.

İleri aşama girişimcilik merkezi İTÜ MagnetİTÜ Magnet’in yeri İTÜ’nün Maslak’daki kampüsünde, Teknokent dahilindeki ARI4 binasında yer alıyor. Toplamda 2 bin metrekarelik tesis, 280 girişimciye yer sağlayacak kadar geniş planlanmış. Burada yer alan girişimciler, tüm ofis giderleri ve danışmanlık hizmetleri için aylık 450-750 TL arasında değişen ücretler ödüyorlar. Ücret uygulaması girişimci firmaların piyasa rekabetine hazırlanması için özellikle uygulanıyor. Böylelikle erken kuluçka sürecini tamamlayan firmaların motivasyonu ve regülasyonu amaçlanmış. Burada yer alan startup’lar, tesisin imkanlarından 6 ay-2 yıl arası sürelerde faydalanabilecekler.

İTÜ Magnet ilk bakışta özellikle modern tesis tasarımı ile dikkat çekiyor. Burada çalışanlar isterlerse kendilerine özel sabit masalar ve dosya dolapları alabiliyor, isterlerde de açık alanda çalışabiliyorlar. Üst katta toplantı odaları ve sohbet etmek için rahat koltukların olduğu bölümler bulunuyor. Alt katta yiyecek içecek servisleri, kafeterya, bir videowall ve sunum alanı bulunuyor. Ayrıca tesisteki herkese açık yüksek hızlı internet ve çeşitli ofis hizmetleri (yazıcı, tarayıcı, faks, vs.) sunulmakta. Magnet içinde 3 boyutlu yazıcı ve elektronik çalışmalarının yapılabileceği bir de laboratuvar var.

Tesise her isteyen startup elini kolunu sallayarak gelip yerleşemiyor. Burada bulunmak isteyen firmalar başvurunun ardından jüri değerlendirmesine maruz kalıyorlar. İlk başvuruların yüzde 20-30’unun İTÜ Çekirdek içinde yer alan ve büyümeye hazır firmalarından geldiği bilgisi veriliyor. Her dönemde İTÜ Magnet için belli bir miktar başvuru kabul edilecek. Şu anda tesiste yerini almış firmalar arasında Ahtapot, Nowhere Studios, T&G Workshop, Adgager ve Lagom gibi yeni isimler bulunuyor.

Eğer teknoloji odaklı bir projeniz varsa, ama henüz şirketleşme aşamasına geçerek girişimci firmanızı kuramadıysanız İTÜ Magnet’de size yer var, buraya tıklayarak başvurunuzu gönderebilirsiniz. Eğer teknoloji tabanlı ürünü hazır olan, şirketleşmiş ama satış, pazarlama ve işletme gibi farklı konularda desteğe ihtiyaç duyan bir startup iseniz, siz de başvurunuzu buraya tıklayarak gideceğiniz sayfadan yapabilirsiniz.

İleri aşama girişimcilik merkezi İTÜ Magnet resmen açıldı

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...