btbilgi

Şehirlerde yeşil alanların azalması hem doğal ekosistemlere zarar veriyor, hem de şehir hava kalitesini olumsuz şekilde etkiliyor. Ama çoğu zaman şehirlerdeki yeşil alanların ölçülmesi ve doğru yerlere doğru şekilde müdahale edilmesi zor olabiliyor. İşte Singapur-ETH Centre bu analizi yapmak için Google Street View görüntülerine başvurmuş.

ETH Centre’ın ‘Geleceğin Şehirleri Laboratuarı’nda (Future Cities Laboratory) gerçekleştirilen çalışmada 100 bin adet şehir görüntüsü alınmış. Bir algoritma ile Singapur’un tüm yollarının yüzde 80’i, 50 metrelik aralıklara bölünüp incelenmiş. Google Street View’dan alınan görüntüler bir GPS lokasyon sistemi ile geniş bir harita oluşturmada kullanılmış. Böylece şehrin hangi noktalarında ne kadar yeşillik alan olduğununun bilgisi çıkartılmış.

100 bin Google Street View fotosu ile Singapur ekosistem analizi
Kaynak: Google Street View

Bu haritalama metodu sayesinde Singapur’un hangi noktasına ne kadar güneş radyasyonu düştüğü, ne kadarının ağaçlar tarafndan engellendiği, şehrin hangi bölgelerinin hava kirliliğine olumlu/olumsuz etkisi olduğu, nerelerin sel baskınlarında daha güvenli olduğu gibi çeşitli raporlar çıkartılabiliyor. Araştırma sonucunda orman alanlarının şehrin ısı seviyesini dengelemesi gözlemlenebilmiş. Şehir ısısı, Singapur gibi adasal ısınmaya maruz kalan bölgeler için özellikle çok önemli bir yaşamsal öğe haline geliyor.

Google Street View sisteminin bu proje için seçilmesinin sebebi, sistemin dünyanın bütün büyük şehirleri için kullanılıyor olması. Singapur’da geliştirilen bu haritalama ve analiz metodu, dünyanın başka ülkelerindeki benzer şehirler için de kullanılabilir. Ayrıca eğer Street View’daki görüntülerin belli sezonlarda toplanmış olmasının, ekstra mevsimsel verilere de erişilebilmesine imkan sağlayacağı da araştırmayı yürüten ekip tarafından ifade ediliyor. Bu araştırmanın sonuçları Science Direct dergisinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.