btbilgi

Uzay araştırmaları ve teknolojisi alanında artık özel sektörün ağırlığını koymaya başladığı bir dönem yaşıyoruz. Hatta SpaceX firması gelecek sene Ay’ın etrafında gezmek için iki sivil yolcu ile anlaşma yaptı. Ayrıca firmanın Mars’a insanlı seyahat için iddialı bir programı bile var. Ama bu alanda çalışan tek firma SpaceX değil. Geektime sitesi yavaş yavaş yükselmekte olan özel uzay firmalarının en dikkat çeken 10 tanesini aşağıdaki gibi sıralamış.

SpaceIL

SpaceIL Google’ın Lunar Xprize yarışmasında finale kalanlardan biri. 250 kişilik bir ekiba sahip firma hem İsrail’den hem de ABD’den yatırım almış durumda. Uzmanlıkları ise Ay, diğer gezegenler veya astroidlere inecek araçlar tasarlıyor olmaları.

Axiom Space

Uluslararası Uzay İstasyonu programını 10 sene boyunca yönetmiş Michael T. Suffredini’nin kurduğu Axiom Space, ilk özel uzay istasyonunu tasarlamakla meşgul. Uluslararası Uzay İstasyonu yakın gelecekte görev süresini dolduracak ve yerini sivil firmaların kuracağı yeni bir yörünge istasyonuna bırakacak. Yeni istasyon hem araştırma ve uzayda üretim konularına odaklanacak, hem de uzay turistlerini ağırlayacak.

Kaynak: Space Nation

Space Nation

Geleceğin astronotlarını şimdiden bulmayı hedefleyen Space Nation, Finlandiyalı  Kalle Vähä-Jaakkola tarafından oluşturulmuş. Ay’a ve Mars’a gidecek astronotların keşfi ve eğitimi için uzun süreli bir program düzenliyorlar. Bir yılın sonunda seçilecek kişi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bilimsel deneyler yapmak için yörüngeye yollanacak.

Deep Space Industries

DSI’ın hedefi, Dünya çevresindeki astroidlere gidip madencilik operasyonları düzenlemek. Bu amaçla önce keşif uyduları yollanacak, daha sonra da Prospector-1 isimli bir maden uydusu uygun bulunan astroide gönderilecek. Firma tüm bunları uygun bir maliyetle başarmanın yollarını inceliyor.

Bigelow Aerospace

Astronotlar için modüler ve portatif yaşam alanları üretmekle meşgul olan Bigelow, ilk denemesini 2016’da yaptı. NASA ile 17,8 milyon dolarlık bir kontrat imzalayan firmanın, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolladığı ilk şişirilebilir modül başarıyla kullanıldı. Sırada Ay ve Mars’da kullanıma sokulması planlanan yüzey modülleri var.

Vulcan Aerospace

Vulcan ve alt firması Stratolaunch Systems, uzaya araç göndermek için daha ucuz ve verimli bir yöntem üzerine çalışıyor. Bu da uzaya gidecek roketleri düşük yörüngeye kadar atmosferde görev yapacak büyük uçaklarla taşımak. Bu uçaklar yeterli yüksekliğe ulaştıklarında taşıdıkları küçük roketler devreye girecek ve uyduları daha az yakıt ve efor ile üst yörüngeye yollayabilecek.

Kaynak: Odyne Space

Odyne Space

İsmini İskandinav tanrısı Odin’den alan Odyne Space, uzaya yollanan roketleri yenilemek niyetinde. Firmanın amacı mikro ve nano boyutta uyduları taşıyacak yeni nesil roketler üretebilmek. Henüz elle tutulur bir ürünleri yok ama daha şimdiden yatırım almayı başarmışlar.

Rocket Lab

Rocket Lab her biri 5 milyon dolar maliyetli küçük roketler üretmek için kurulmuş. Rocket Lab de yörüngeye küçük boy uydu ve hafif malzeme taşınması operasyonlarını ucuzlatmaya çalışan firmalardan bir diğeri.

Kaynak: Ixion Initiative

Ixion

NASA ile bir anlaşma imzalamış olan Ixion firması, uzayda yaşam için uygun habitat yapıları tasarlıyor. Bunun için uzaya gönderilen roketlerin kargo bölümlerinin yeniden kullanılması gibi bir fikirleri var. Yakın gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ilk denemeleri yapmayı planlıyorlar.

Firefly Systems

Hafif ve küçük roketler alanında uzman Firefly, 200 kilogram ağırlık taşıyabilen tasarımları için daha şimdiden 300 milyon dolarlık sipariş almış durumda. Kullan-at türü bu roketler, yörüngeye nano boyda uydu taşımak için kullanılacak.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.