btbilgi

Japon otomotiv firması Toyota, çok satan hibrit arabası Prius Prime’ın 2017 modeli için bir günel panelli tavan opsiyonu olacağını söyledi. Ardından Tesla’nın kurucusu Elon Musk da benzer bir tavan seçeneğinin bu sene sonunda çıkacak Model 3’de bulunacağını açıkladı. Şimdi öğreniyoruz ki bu ikisinin de arkasında teknoloji devi Panasonic varmış.

Panasonic yeni geliştirdiği “HIT™ Photovoltaic Module for Automobile” teknolojisini Japonya’da duyurdu. Arabalar için fotovoltaik (PV) güneş panellerinin sorunu çok küçük olmaları ve pek fazla enerji üretememeleri. Prius PHEV modelinde halen bulunan güneş panelli tavan seçeneği sadece 50W elekrik üretiyor ve ancak klimayı çalıştırmaya yarıyor.

Panasonic ’den Prius ve Model 3 için güneş panelli tavan opsiyonu

Yeni PV tavan paneli teknolojisinde ise 180W elektrik üretiliyor ve elektrikli otomobillerin lityum-iyon bataryalarının şarjına destek olabiiyor. Bu güneş panellerindeki hücreler özel bir kristal silikon yapı ile amorf bir silikon film içeriyor. Bu panelin esnek ve yüksek verimli olduğu Panasonic tarafından açıklandı. Böylece elektrikli araçların menzilini az da olsa artırmak mümkün olabilecek. Toyota’nın Prius ürünlerinin baş mühendisi Koji Toyoshima, bu panelin ideal hava koşullarında bir elektrikli arabanın verimliliğini yüzde 10 artıracağını belirtiyor.

Model 3 için bu güneş enerjili tavanın kullanılacağı henüz garanti değil. Çünkü panelin üretildiği esnek malzeme, ABD’deki araç çarpma ve yuvarlanma testlerinden henüz geçmeyi başaramamış. Yani ABD otomotiv standartları açısından güvensiz bulunuyor anlamına geliyor. Panasonic’in bu durumu değiştirmek için çalışmalar yaptığı da Electrek sitesi tarafından ek bir bilgi olarak verilmiş. Ama tavanın Avrupa ve Japonya’da satılan araçlarda seçenek olarak sunulacağı kesinleşmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.