btbilgi

Otonom araçlar ve elektrikli arabalar günümüzdeki otomotiv alandaki en sıcak konulardan ikisi. Geleceğin otomobillerine şekil verecek bu iki önemli teknolojinin ikisinde de geleneksel otomotiv firmaları geride kalmış durumda. Bu durumun en büyük sebebi, Google ve Apple gibi dev teknoloji şirketlerinin hızlı hareket edebilmeleri ve harcayacak bolca paraları olması.

Her ne kadar elektrikli otomobiller henüz hak ettikleri yere gelememiş olsa bile, durum hızla iyiye gidiyor. Neredeyse tüm geleneksel otomotiv firmaları elektrikli otomobillerle ilgili uzun dönemli planlar yapıyor ve modeller anons ediyorlar. Ama sektörün lokomotifi olan firma teknoloji bazlı bir vizyonerin, yani Elon Musk’ın hayalinden yola çıktı. Aynı firma otonom araçlar konusunda da dünya çapında liderlik edenlerden biri konumunda.

Otonom araçlarda en hızlı ilerleyen firma ise, Google’ın sahibi olan Alphabet’e bağlı Waymo. Waymo şu anda en yüksek başarım oranına sahip otonom araç sistemlerinden birini elinde tutuyor. Apple ise hem kendi otonom araçlar üzerine çalışıyor, hem de mobil işletim sistemini geleneksel otomobil üreticilerinin arabalarına koymak için anlaşmalar yapmış durumda.

Otonom ve elektrikli araçlarda teknoloji firmaları otomotiv firmalarını zorluyor
Kaynak: Waymo

Geleneksel firmaların teknoloji firmalarına göre daha yavaş kalmalarının sebepleri arasında Ar-Ge bütçeleri de sayılabilir. Bu firmaların dev teknoloji firmaları ile maddi değer açısından karşılaştırmaları ASQ sitesinde verilmiş. Google’ın değeri 566 milyar dolar ve Apple’ın değeri ise 630 milyar dolar. Bununla karşılaştırıldığında Volkswagen’in değeri 100 milyar dolar, Ford’un ve General Motors’un değeri ise 50’şer milyar dolar olarak ifade edilmiş. Renault/Nissan/Mitsubishi ortaklığının toplamı ise 70 milyar dolar. Eğer Apple ve Google isterlerse tüm büyük otomotiv firmalarından istedikleri miktarda hisse satın alıp hepsini ele geçirebilirler demek oluyor.

Geleneksel otomotiv firmaları teknoloji devlerinden gelen baskıyı hissediyorlar ama çoğunluğu bir yandan pazarda var olma savaşı verirken, bir yandan da çok yenilikçi olamıyorlar ve yarışta geri kalıyorlar. Fakat teknoloji firmalarının da zayıf oldukları bir yön var, o da iyi bir araba nasıl yapılır bilmemeleri. İşte Tesla firması bu iki yakayı biraraya getirebilen en iyi firma olarak ön plana çıkıyor. Tesla hem güzel hem de tavanına kadar teknoloji ile yoğrulmuş otomobiller üretiyor.

Otonom ve elektrikli araçlarda teknoloji firmaları otomotiv firmalarını zorluyor
Kaynak: Tesla

Fortune sitesi Tesla’nın şu andaki değerinin yaklaşık 40 milyar dolar olduğunu söylüyor, bu da Mitsubishi, Mazda ve Suzuki firmalarının toplam değerinden daha fazla. Bu üç Japon üretici yılda 4 milyon araba üretirken, Tesla yılda sadece 100 bin araba üretiyor. Peki kim daha başarılı, hangi firmanın otomobillerinde şu anda kendi kendine sürüş sistemi kullanılabilir durumda? Tabi ki Tesla…

Nihayetinde iki büyük endüstri karşı karşıya gelmiş durumda ama otomobil dediğimiz şeyin yakın gelecekte nasıl bir dönüşüme uğrayacağına otomotiv değil, büyük ihtimalle teknoloji firmaları karar veriyor olacak. Bu da bildiğimizden çok farklı bir şey göreceğimizin işareti olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...