btbilgi

Türkiye’nin iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom ve Huawei 5G teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar için iş birliği yapacaklarını duyurdu.

Bu kapsamda Mobil Dünya Kongresi (MWC)’nde gerçekleştirilen törene Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yanı sıra Huawei Türkiye Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeng Jianguo ve Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan katıldı.

Türk Telekom ve Huawei, yeni nesil bulut şebeke mimarileri, anten teknolojileri, nesnelerin interneti konularının yanı sıra, kamu güvenliğine önemli katkılar sağlayacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi alanlarında iş birliği yapacak.

Türk Telekom ve Huawei arasında gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan; “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak ülkemizin teknoloji anlamında daha güçlü adımlar atması ve en önemlisi pek çok alandan teknolojilerin millileştirilmesi üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Bizim asıl odaklandığımız konu yerel ürün ve hizmetlerin her geçen gün hızla artarak hayata geçirilmesini sağlamak. Türk Telekom ve Huawei’in birlikteliği bu alanda çok değerli bir adım. Türk Telekom teknolojisinin Huawei desteği ile milli teknoloji gelişimi konusunda çok değerli sonuçlar doğuracağına inanıyor, kurum olarak iki değerli marka tarafından gerçekleştirilen iş birliğine tüm desteğimizi veriyoruz” dedi.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan konuyla ilgili olarak “Türkiye’nin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek ve 5G’de de ülkemize ve kullanıcılarımıza en ileri teknolojiyi sunmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bunun için de hem yerel hem de global anlamda dünyanın en iyileriyle iş birliği yapıyoruz. Bu kapsamda Huawei ile 5G ekosistemine en uygun müşteri deneyimi anlayışını ortaya çıkarmak için birlikte çalışacağız” dedi.

Türk Telekom ve Huawei, yeni nesil bulut şebeke mimarileri, anten teknolojileri, nesnelerin interneti konularının yanı sıra kamu güvenliğine önemli katkılar sağlayacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi, denenmesi ve uygulanması konularında iş birliği yapacak. Bu teknolojilerin hem laboratuvar hem de saha testlerini yapacak olan Türk Telekom ve Huawei, 5G ekosistemine en uygun müşteri deneyimi anlayışını ortaya çıkarmak için birlikte çalışacak.

 

Huawei Türkiye Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeng Jianguo ise iş birliği konusunda “Huawei, 2009 yılından bu yana daha dijital bir Türkiye için 5G teknolojilerine yatırım yapıyor. Bu kapsamda Türk Telekom ile birlikte 4.5 den 5G’ye geçişle ilgili en yeni teknolojileri geliştirmek için yaptığımız iş birliğinden memnuniyet duyuyoruz. Türk Telekom ile beraber kamu güvenliği, nesnelerin interneti ve Massive MIMO gibi yeni teknolojiler üzerinde çalışacağız. Huawei olarak Türk Telekom ile dijital dönüşüm için iş birliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Huawei ile ilk 5G iş birliği C-RAN teknolojisi alanında gerçekleştirildi

Türk Telekom, Huawei 5G iş birliği kapsamında geçtiğimiz haftalarda ilk saha testini gerçekleştirdi.Test kapsamında Türkiye’de ilk defa farklı baz istasyonlarının hücreleri arasında taşıyıcı birleştirme gerçekleştirdi. Bu şekilde Türk Telekom, sahip olduğu güçlü fiber altyapının sayesinde bağlantı hızı ve hizmet kalitesini iki kat artıracak C-RAN teknolojisini kendi şebekesinde başarıyla test etti. C-RAN teknolojisi özellikle iletişim trafiğinin yoğun olduğu konser, fuar gibi etkinliklerde, birçok kişinin bulunduğu büyük meydanlarda daha da kaliteli bir mobil iletişimin önü açılacak.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.