btbilgi

Rönesans dönemi sanatçılarının en büyüklerinden biri olan Michelangelo, hayatı boyunca birçok eser üretti. Bunlardan en büyük çaplı olanlarından biri de Vatikan’daki Sistine Şapeli. Michelangelo’nun en önemli çalışmalarından biri olan “Adem’in Yaratılışı” isimli eser de burada bulunmakta. Bu çalışma artık ileri teknolojinin yardımı ile gelecek nesiller için yüksek kalitede saklanabilecek.

Sistine Şapeli için yapılan arşivleme projesi 5 yıl sürmüş ve yüksek çözünürlüklü 270 bin adet fotoğraf çekilmiş. Bundan önce de 1980-94 yılları arasında bir arşiv projesi gerçekleşmiş. O dönemde kilisede yer alan restorasyon çalışması sırsında çekilen fotoğrafların şimdiki teknolojiye göre düşük çözünürlüklü ve daha az ayrıntılı olduğuna dikkat çekiliyor.

Proje boyunca Michelangelo’nun fresklerinden, kilisenin mozaik tabanına kadar her şeyi ince ince taranmış. Michelangelo şapeldeki çalışmalarına 1505 yılında başlamış. Önceleri sadece 3 yıl sürmesi beklenen çalışma 520 metrekarelik bir alanda 4 yılda bitmiş. Daha sonra usta sanatçı 1519’da kiliseye iki heykel yapmıştır. Ayrıca 1535’de de sunak duvarına “Kıyamet Günü” freskini işlemeye başlar, bu son çalışması 6 yıl sürecektir.

Fotoğrafçılar Sistine Şapeli’ni çekerken 10 metrelik modüler bir platform ve özel teleskopik lensler kullanmışlar. Toplamda 30 terabyte eden fotoğraflar Vatikan arşivinde saklanıyor. Ayrıca bu restorasyonun belgelenmesi açısından özel üretim bir albüm de hazırlanmış. Sadece 1,999 kopya basılan bu özel albüm 870 sayfa içeriyor ve 12 bin Euro fiyatla satılıyor. Albümdeki görseller, kilisedeki önemli eserlerin birebir boyuttaki fotoğraf parçalarını içeriyor. Albümün 9 kilogram ağırlığı ve sayfalarının 60×130 cm büyüklüğe sahip olduğu bilgisi de Reuters tarafından verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.