btbilgi

Araştırma ve danışmanlık firması Deloitte, 2017 yılı için Küresel İnsan Kaynakları Trendleri (2017 Global Human Capital Trends) raporunu yayımladı. Raporda bahsedilen konulardan biri de, bilişsel teknolojilerin iş hayatını ve şirketleri nasıl etkilemeye başladığı. Rapor yapay zeka, robotlar ve bilişsel araçların yöneticilerin iş gücüne bakışını değiştirdiğinden bahsediyor.

Deloitte’in raporu 140 ülkeden 10 bin üst düzey İnsan Kaynakları ve personel yöneticisi ile yapılan anketlerden yola çıkıyor. Bilişsel teknolojinin şirketlerde yer alması başlığı altında bazı noktalar ön plana çıkıyor. Bunlar şu şekilde sıralanmış:

  • 2016’da şirketlerin yüzde 41’i bilişsel ve yapay zeka araçlarının şirketlerine adapte edilmesi için önemli adımlar atmışlar;
  • Şirketlerin yüzde 10 kadarı bu teknolojileri ileri seviyede adapte ettiklerini bildiriyor;
  • Yüzde 34’ü ise bu teknolojilerin adaptasyonu için halen pilot uygulamalar yürüttüklerini söylemiş;
  • Fakat şirketlerdeki yöneticilerin sadece yüzde 17’si insan/yapay zeka/robot kombinasyonundan oluşan bir iş gücüne hazır olduklarını ifade ediyor;
  • Bu durum son 5 yıllık Küresel İnsan Kaynakları Trendleri raporlarında, yenilikçi bir trend için gözlemlenen en düşük kabul seviyesi olarak ifade edilmiş durumda.

Raporda otomasyon ve yapay zeka destekli işlevlerin yakın gelecekte şirketlerin iş yapış şekillerini kalıcı biçimde değiştireceği öngörülüyor. 2017-2020 arasında şirketlerin deneme-yanılma ile bu işlevleri verim artıracak şekilde entregre etmeye uğraşacaklarından bahsedilmiş. Ayrıca şirketlerin bu yenilikçi araçları kullanabilmeleri için ekiplerini hızla eğitmeleri de önemli.

Otomasyonun gelecekteki sonuçlarından biri olarak, insan iş gücünde ihtiyaç fazlası oluşması gösteriliyor. Bu yüzden İnsan Kaynakları yöneticilerinin ve üst seviye yöneticilerin çalışanlarına daha şimdiden farklı bir açıdan bakmaları gerektiğine işaret ediliyor. Yapay zeka ve robotlar yüzünden çalışanları işten çıkartmaktansa, kalifiye iş gücünü farklı alanlarda eğitip değişik kanallara aktarmak gerekecektir deniliyor.

DEVAM: Şirketler bilişsel teknolojilere ne seviyede hazırlar?

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...