btbilgi

NASA’nın Uzay Mekiği programı sona erdiğinden beri, ABD’nin yörünge yolculukları özel firmalar veya başka ülkelerin uzay araçları tarafından gerçekleştiriliyor. Uzaya turist taşıma konusunda ise Virgin Galactic firması çok iddialıydı ama henüz bir başarı gösteremedi. yeni bir gelişme olarak, Elon Musk’ın uzay firması SpaceX ilginç bir açıklama yaptı. Açıklamada iki sivilin firmaya başvurduğu ve Ay’ın çevresinde yolculuk için yüklü bir miktar para önerdikleri belirtiliyor.

Firma bu iki uzay turistini geri çevirmemiş, hatta yılın ikinci yarısında astronot eğitimlerine başlanacağı bile ifade edilmiş durumda. SpaceX bu konuda özellikle NASA’ya teşekkür ediyor, çünkü sivillerin katılacağı bir yolculuk NASA’nın ‘Commercial Crew’ programı olmadan mümkün değildi. Firmanın Dragon isimli uzay modününün geliştirilmesinde bu programın maddi ve teknik katkıları çok büyük.

SpaceX firması Ay’ın çevresinde turist gezdirmeyi planlıyor
Crew Dragon uzay aracının içi / Kaynak: SpaceX

Yılın ikinci yarısında ilk insanlı Dragon uzay modülü ‘Crew Dragon’, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot taşımaya başlayacak. Aynı modül Ay çevresinde bir gezi isteyen iki sivilin de hayallerini gerçekleştirebilir. İlk sivil uzay turistlerinin 2018’de yolculuk yapması yüksek ihtimalle mümkün. Crew Dragon tamamen otomatik bir sisteme sahip ve yolcuların acil bir durum dışında hiçbir şeye müdahale etmelerine bile gerek kalmayacak. Onları uzaya taşıyacak olan roket ise, SpaceX’in geliştirdiği Falcon Heavy isimli yüksek kapasiteli yeni nesil roket olacak.

İlk Ay turistleri uzayda bir hafta kadar kalacak, Dünya’nın uydusunun etrafında dönecek ve geri gelecekler. Bu iki turistin birbirilerini tanıdığı ve beraber karar verdikleri söyleniyor ama kimlikleri açıklanmamış. Bu yolculuğun maliyeti de verilmemiş ama Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir seferlik gidiş-gelişe denk veya biraz daha fazlaya mal olacağı belirtiliyor. Örnek olması açısından The Verge sitesi, NASA’nın uzay istasyonuna Soyuz uzay aracı ile tek bir astronot yollamak için Rusya’ya 80 milyon dolar ödediğine işaret etmiş.

Sivil astronot yolculukları SpaceX için sabit bir gelir kalemi olabilir, Elon Musk bu şekilde firmanın yıllık gelirinin yüzde 10-20 civarının karşılanacağını tahmin ediyor. Sivil yolcuların uzaya çıkması için gerekli izin ise ABD Federal Havacılık Kurumu tarafından sağlanacak. Birleşmiş Milletler’in özel bir izin vermesine gerek olmadığı bilgisi de aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.