btbilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehirleri geleceğe taşıyacak projelerin hayata geçirilmesi amacıyla başlattığı Akıllı Şehir Vizyonu kapsamında iki büyük marka ile işbirlikleri yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Ericsson arasında ‘Akıllı Şehir Danışmanlık’ projesi kapsamında işbirliği protokolü imzalandı. Ayrıca İBB iştiraki olan İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. de (İSBAK), ağ yönetim/operasyon merkezleri kurulması ve işletilmesi amacıyla Netaş firması ile bir diğer protokolü imzaladı.

Ericsson ile olan protokol, 28 Şubat tarihinde İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ile Ericsson’un Endüstri ve Kamudan Sorumlu Dünya Başkanı Charlotta Sund tarafından imzalandı. Bu projede ilk aşamada İstanbul için örnek alınabilecek şehirler (San Francisco, New York, Londra, Barcelona, Paris, Berlin, Kopenhag, Seul, Singapur ve GIFT şehirleri) seçildi. İkinci aşamada 210 paydaş ile gerçekleştirilen toplam 900’ü aşkın görüşme doğrultusunda, akıllı şehirler açısından İstanbul’un olgunluk seviyesi belirlenmiş.

Mevcut durum analizi sonucunda İstanbul’un Akıllı Şehir Vizyonu, Stratejileri ve Yol Haritası çalışması başlatılmış durumda. Bu yönde oluşturulacak Şehir Yönetim Merkezi’nde İstanbul’un üretmiş olduğu büyük veriyi yönetip, katma değerli ürün ve hizmetlerin gelişimini sağlayacak bir açık veri platformu oluşturulması planlanıyor. Bu sayede ekosisteme dahil olacak tüm start-up firmaları şehrin açık verilerini kullanarak ekonomik kalkınmaya katkı da sağlayacak.

Ericsson ve Netaş, İstanbul’u akıllı şehir yapmaya kararlı

İSBAK ve Netaş ise dünyanın önemli metropollerinden olan İstanbul’un akıllı şehir vizyonuna katkı sunacak işbirliği kapsamında “İstanbul, Akıllı Şehir” projesine yönelik ortak çözümler geliştirecek. İki kurum akıllı şehir projeleri ile Nesnelerin İnterneti alanında teknik bilgi paylaşımında bulunacak. Akıllı şehir çözümleri için ortak çalışmaların yanı sıra, bu projelerin omurgasını oluşturacak yeni bir iletişim ağı ile operasyon merkezlerinin kurulması ve işletilmesi de planlanıyor.

Bu protokol da yine 28 Şubat tarihinde, Barselona Dünya Mobil Kongresi’nde İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük ile NETAŞ CEO’su C. Müjdat Altay tarafından imzalandı. Netaş bu alandaki birikimini Akıllı Stadyum, Akıllı Mahkeme, Akıllı Sınıflar gibi projeler ile ispatlamış durumda.

2016 yılında Dünya Küresel Şehirler Endeksi’nde 29. sıradan 25. sıraya yükselen İstanbul’un, 2024 hedeflerinin gerçekleştirilmesi önem taşıyan konular arasında. İBB ve İSBAK, İstanbul’un bu sıralamada ilk 5 içerisinde yer alması için akıllı şehir yönetim çözümlerine ağırlık verdiklerini açıkladılar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.