btbilgi

Microsoft firması Surface Pro ürün serisi ile ‘tablet bilgisayar’ konseptini en iyi uygulayanlardan biri oldu. Her seferinde gelişen donanım ve yazılım kombinasyonları, kullanım kolaylığı ve Windows 10’un hızla artan popüleritesi Surface Pro’ları benzerleri arasında ön plana çıkartıyor. Ama tabi ki hiç rakibi yok değil ve bu seferki rakip dişli çıktı, o da Samsung’un yeni Galaxy Book cihazları.

Eğer Surface Pro sizi laptop kullanmaktan vazgeçiremediyse, Samsung Galaxy Book bunu başarabilir. Galaxy Book’un 12 inç’lik versiyonu (bir de 10 inç’lik versiyon var) Surface Pro 4’e kök söktürecek gibi. İki cihaz da 3:2 oranlı ekranlara sahip, ikisi de stylus ile kullanılabiliyor, ikisi de çok başarılı sökülebilir klavyelere sahip ve tabi ki ikisi de Windows 10 kullanıyor.

Surface Pro 4‘e rakip geldi: Samsung Galaxy Book

Galaxy Book’un 12 inç versiyonunda Intel’in en yeni nesil 3.1GHz “Kaby Lake”Core i5 çift çekirdekli işlemcisi var. Cihaz 8GB belleğe, 256GB SSD harddiske, 2160×1440 piksel çözünürlükte AMOLED ekrana, microSD kart depo genişletme yuvasına, USB-C 3.1 girişlere, Wi-Fi ve opsiyonel 4G LTE bağlantıya sahip. 1920×1280 çözünürlük destekleyen 10 inç TFT ekranlı versiyon ise, 2.6GHz Core M3 işlemci ve 4GB bellek barındıran biraz daha düşük bir konfigürasyon ile gelecek.

Samsung Galaxy telefonunuzu tablete bağlayıp, telefondaki parmak okuma özelliği ile işletim sistemine giriş yapabiliyorsunuz. Veya akıllı telefona gelen mesaj ve uyarılarınızı bilgisayarda görebiliyorsunuz. Yanında gelen S Pen stylus 4 bin 96 basınç seviyesi destekliyor ve ucu 0,7mm kalemlere denk incelikte. Ayrıca kalemi yatık tuttuğunuzda programına göre farklı işlevlere erişmeniz mümkün, mesela Adobe Photoshop kullanırken kalemi eğince fırça özelliğine geçebiliyorsunuz.

Surface Pro 4‘e rakip geliyor: Samsung Galaxy Book

Galaxy Book sadece 725 gram ve kesintisiz 10 saat çalışmasını sağlayan bir batarya bulunuyor. Tabletin  hızlı şarj özelliğine sahip olması da, çalışmanızda mümkün olduğu kadar az kesinti sağlayacak güzel bir beceri. Cihaz her açıdan güzel görünüyor ama Samsung henüz fiyat veya hangi ülkelerde ne zaman piyasaya çıkacağını açıklamamış. Ama çıktığında büyük ilgi göreceği kesin gibi, hele de Surface Pro serisi ile kapışacak kadar rekabetçi bir fiyata sahip olursa.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.