btbilgi

Ocak ayının başında düzenlenen CES 2017’de gösterilen AT&T firmasının Akıllı Şehirler programı, ilk kez San Diego şehrinde uygulamaya sokuluyor. Telekom devi bu projede GE firması ile beraber çalışacak. ABD’nin çeşitli şehirlerinde kurulacak ‘Current’ ağları, GE’nin CityIQ sensör sistemi ve AT&T’nin veri ağını biraraya getiriyor.

Projenin hedefi şehirlere akıllı aydınlatma, trafik takip, park alanı saptama, hava kalitesi ölçme, ani hava durumu değişiklikleri gözlemleme ve hatta ateş sesi gibi acil durum belirleme yetenekleri kazandırmak. Bu amaçla öncelikle San Diego şehrinde 14 bin adet sokak lambası, GE’nin Current sistemine bağlı LED lambalarla değiştirilecek. 30 milyon dolarlık bu yatırım şehrin elektrik harcamasını 2,4 milyon dolar kadar azaltacak. Ayrıca lamba direklerine takılı 3 bin 200 adet CityIQ ünitesi de kameralar, mikrofonlar ve sensörler sayesinde 7/24 veri toplayacak.

AT&T tüm bu sistemi LTE ağ ile birbirine bağlıyor ve tüm verinin toplandığı ana merkezi kuruyor. Kapsamlı Nesnelerin İnterneti uygulamaları için güzel bir örnek teşkil edecek sistem, şehirde yaşayanlar için hem hayat koşullarının iyileştirilmesi hem de güvenliğin artması anlamına geliyor. Şehir yönetimleri AT&T’nin M2X ve Flow Designer altyapı platformlarını kullanarak, toplanan tüm verileri anlamlı raporlara dönüştürebilecek. Ayrıca şehrin her yerinden toplanan çeşitli bilgiler anlık olarak görüntülenebilecek. Bu platform üzerinde uygulama geliştirmek isteyen şirketler, üniversiteler ve araştırma kurumları, şehir yönetimine başvuracaklar.

Buna benzer bir uygulamayı Las Vegas sokaklarında da görmüştük. EnGoPlanet isimli bir firma şehir çapında, enerjisini kendi üreten ve üzerinde sensörler bulunan yeni nesil sokak lambaları monte ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.