btbilgi

İTÜ Çekirdek firmalarından Teleporter, dünyanın en büyük interaktif medya festivallerinden South by Southwest- SXSW kapsamında bu sene ilk kez eklenen VR/AR kategorisinde finale kaldı.

10-18 Mart tarihleri arasında Teksas’ta düzenlenecek etkinliğe katılacak olan Teleporter, geçmiş yıllarda kendini bu festivalde tanıtan Twitter, Foursqure gibi bugün tüm dünyanın kullandığı birçok uygulamanın da tanıtıldığı sahnede yer alma başarısını gösterdi.

Dilara Keçeci ve Aslan Yerdelen

Dilara Keçeci ve Aslan Yerdelen’in ortak girişimi Teleporter, kullanıcılarının katılmak istediği canlı spor, müzik ve e-spor etkinliklerini oradaymış gibi deneyimleyebileceği sanal gerçeklik teknolojisine dayalı yeni nesil bir deneyim platformu.

Dünyanın neresinde olursa olsun kullanıcının ve bu sistemi kullanan diğer arkadaşlarının etkinlik alanında birer avatar olarak görmesini, onlarla iletişim kurmasını ve etkinlik atmosferinin keyfini beraber çıkarmasını sağlar.

Bu deneyimi yaşayabilmek için bir sanal gerçeklik gözlüğü ve içine yerleştirilen bir akıllı telefon yeterli oluyor. Ayrıca çok daha gelişmiş VR cihazlarıyla da aynı deneyimin yaşanmasına olanak sağlayan bir platform. Bu platformla dünya üzerindeki herhangi bir arkadaşınızla Sanal gerçeklik ortamında bir araya gelip seçeceğiniz bir etkinliği birlikte seyredebiliyor, platforma bağlı üçüncü partilerden ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.

Teleporter, insanların yıllar önce radyo ile dinlemeye, sonrasında TV ve internet ile izlemeye başladığı uzaktaki etkinlikleri geleceğin medyasına taşıyarak nerede olunursa olunsun kişilere bu keyfi yaşayabilme imkan tanıyor.

İTÜ Çekirdek’in girişimcilik yarışması Big Bang 2016’da dereceye giren ekipler arasında yer alan Teleporter ayrıca İTÜ ARI Teknokent’in girişimcileri Amerika’ya taşıyan programı İTÜ GATE’e de davet edilerek 50 bin dolarlık programdan yararlanma imkanı bulmuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.