btbilgi

21 Şubat’da İstanbul’da düzenlenen Türkiye’nin ilk uluslararası kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik konferansı olan UXistanbul, etkinlik boyunca değerli konuklara yer verdi. Bu konuklardan biri de, ABD’deki en etkili 30 Türk kadınından biri olarak gösterilen Oracle Kıdemli UX Direktörü Aylin Uysal oldu. Uysal, Oracle’ın San Francisco’daki merkezinde hem çalışanların hem de müşterileri karşılayan tüm yazılım, sistem ve içerikler arayüzlerinin tasarlandığı kullanıcı deneyimi bölümünün yöneticisi. Kendisi ile etkinlikteki konuşmasının ardından, xTRlarge olarak bir söyleşi yapma şansı yakaladık.

Aylin Uysal’ın 8 kullanıcı deneyimi (UX) patenti ve yönettiği geniş bir ekibi var. Bu noktaya kolay gelmemiş.  Bir Türk, daha önemlisi bir kadın olarak sıkıntılarla karşılaşmış ama hepsinin üstesinden gelmeyi başarmış. Üniversite eğitimini ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde tamamlayan Uysal o dönemi “ODTÜ’den mezun olduğumda, iş fırsatlarının büyük çoğunluğu satış odaklıydı. Endüstri tasarımı ise o dönemde çok yeni bir meslekti, pek bilinmiyordu. Bölüm arkadaşlarımdan çoğu ya iç tasarıma döndü, ya bir mobilya şirketinde satış elemanı olarak çalışmaya başladı veya okulda kalıp akademik kariyere devam ettiler. Kendi mesleğimi yapabileceğim bir fırsat yoktu” şeklinde aktarıyor.

Oracle’ın kurumsal kültürüne tasarımla yön vermek: Aylin Uysal

Üniversite sonrası yüksek eğitim almak için gittiği ABD’de, ‘Massachusetts College of Arts, Department of Industrial Design’ okulunda eğitimine devam etmiş. Master tezini ise San Fransisco’daki ‘Academy of Art University’de Bilgisayar Grafikleri Bölümü’nde tamamlamış. Uysal bu dönem için tek isteğinin yüksek eğitimini yapıp Türkiye’de geri dönmek olduğunu söylüyor. Ama işler pek planladığı gibi olmamış, kişisel bilgisayarların yükselmesi ile ilgisi o tarafa kaymış. Oracle’a katılmadan önce Silicon Graphics’de kısa bir süre iş deneyimi kazanmış. Uysal 1999 yılından beri Oracle’da ve Silikon Vadisi’nde bu kadar uzun süre aynı şirkette çalışan biri olarak da dikkat çekiyor.

Aylin Uysal Oracle’da önce junior arayüz tasarımcısı olarak işe başlamış. 2000’lerin ortalarına doğru arayüz tasarımcıları deneyim tasarımcılarına dönüşürken, Uysal da asıl yerini firmanın dönüşüm halindeki Kullanıcı Deneyimi (UX) departmanında bulmuş. Kullanıcı odaklı tasarım konseptleri ilgisini çekince beş yıl boyunca bu konu üzerine yoğunlaşarak kendini geliştirmiş. SAP Labs’de baş tasarımcı olarak görev yaptığı bir senenin sonunda Oracle’dan gelen yöneticilik teklif edilince kendini ait hissettiği yere geri dönmüş. Uysal 2005’den beri firmada HCM Cloud için UX ekip yöneticisi olarak kariyerine devam ediyor.

UX Direktörü olarak Uysal firmanın HCM (Human Capital Management), ERP (Enterprise Resource Planning) ve benzeri tüm bulut sistemlerinin tasarımlarından sorumlu. Ekibi ürün tasarımından bilgi deneyimlemeye, kullanım konseptlerinden görsel uygulamalara kadar her türlü ayrıntı ile ilgileniyor. Ana amaçları kullanıcı odaklı deneyim tasarımını hem çalışanlara hem de müşterilere en üst kalitede sunabilmek. Uysal bu amaçla hep ofisinde bulunmuyor, iş ortaklarını ve müşterilerinin eğitimleri için sıkça yolculuklar yapıyor. Hindistan, İngiltere, Kuzey Amerika ve Avusturalya başta olmak üzere dünyanın bir çok noktasında dağıtık ekip üyeleri ve iş ortağı şirketler var. Uysal bunların hepsinin, Oracle’ın ana tasarım ve UX kurallarına uygun çalıştıklarına emin olmak durumunda.

DEVAM: ABD’deki en etkili 30 Türk kadınından biri

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...