btbilgi

Mercedes-Benz ve Porsche gibi büyük Alman otomotiv markalarının evi olan Stuttgart şehri, çok ciddi bir hava kirliliği sorunu yaşıyor. Şehir yönetimi 9 Ocak tarihinde bir uyarı yayınladı ve bölgedeki havada metreküp başına 78 mikrogram zararlı partikül bulunduğunu açıkladı. Avrupa Birliği’nin belirlediği üst sınır olan 50 mikrogram’ı geçen bu durum şehir yönetimini sıkı çarelere başvurmaya zorluyor. Bunlardan biri de havayı aşırı miktarda kirleten dizel arabaların trafiğe çıkışının sınırlandırılması.

Deutsche Welle’nin verdiği bilgiye göre, Stuttgart şehir yönetimi bu uygulamayı 2018’den itibaren başlatacak. Hava kirliliğinin belli sınırların üzerine çıktığı dönemlerde, dizel araçların şehirde trafiğe çıkması yasaklanabilecek. Ama tüm dizel araçların uygulamaya dahil olmayacağı, sadece Euro 6 emisyon standartına uymayan arabaların yasağa tabi olacağı da açıklanmış.

Ek bir bilgi olarak, Alman yollarında bulunan dizel araçların yüzde 90’ının Euro 6 emisyon standartlarına uymadığı da belirtilmiş. Euro 6 standartları 2014 yılında yürürlüğe girdi ve araçların kontrolü açısından çok katı kurallar içeriyor. Buna göre hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde, dizellerin çok büyük kısmının şehirde yol alması yasaklanacak. Bu sorunun sebebinin, son yıllarda dizel araçların yüksek miktarda satışı ve kullanılması olduğu ifade ediliyor.

Benzer bir uygulamayı İngiltere’nin başkenti olan Londra şehir yönetiminin de uygulamaya sokacağı haberini geçenlerde vermiştik. Avrupa Birliği bir süredir hava kirliliği sınırlarına uymayan şehir yönetimlerini, çeşitli cezalar vermek ile tehdit ediyor. Avrupa çapında çeşitli ülke ve şehir yönetimleri böyle sıradışı uygulamalar dışında, elektrikli ve hibrit otomobillerin kullanılmasının yaygınlaşması için de teşvikler ve tedbirler almaya çalışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.