btbilgi

Kosta Rika’da yepyeni bir dünya görüşünü destekleyen yenilikçi bir festival yapılıyor. Bu sene 7’incisi düzenlenen Envision Festivali insanın hem bedenini, hem de ruhunu doyuracak içeriklere ve etkinliklere sahne olacak. İşin en güzel kısmı, festival etkinlikleri için gerekli tüm elektrik temiz kaynaklardan kullanılacak ve asla çevreye zarar verilmeyecek.

Envision Festivali farklı alanları biraraya getiriyor. Bunlar permaculture (sürdürülebilirlik kültürü), ruhaniyet, hareket, sanat, müzik, topluluklar, sağlık ve ekokültür (doğal tarım ve yaşam). Dün itibarı ile Uvita’da başlayan festivalde binlerce kişi workshoplara katılacak, yoga ve terapi yapacak, sayısız konserde müzikle ruhlarını besleyecek, sahne performanslarını izleyecek, sergiler gezecek ve alternatif bir yaşam tarzının ipuçlarını toplayacaklar.

Festivalin doğaya saygılı yanı ise farklı yönlerden uygulanıyor. Mesela hiçbir yeme içme malzemesi (tabak, bardak gibi) kullan-at türünde değil. Herşey yeniden kullanılabilir olarak tasarlanmış. Kiralanan çadırlar her sene bakımdan geçiyor ve yenileniyorlar. Festival boyunca oluşan gıda atıkları bile daha sonra gübre haline getirilmek üzere toplanıyor. Envision’daki tüm sahneler, standlar, yapılar ve tesisler doğal bir malzeme olan bambudan inşa ediliyor. Festivalde ayrıca gıda ve sağlık üzerine etkinlikler ve eğitim seminerleri de yer alıyor.

Festival için tüketilen tüm elektrik, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından sağlanmış. Kosta Rika’nı kendisi ise Latin Amerika’nın yenilenebilir enerji alanındaki lider ülkesi denilebilir. Ülke son hızla tamamnı temiz enerji ile besleme hedefine doğru ilerliyor. Hatta 2015 yılında 75 gün boyunca ülkenin tüm ihtiyacı olan enerji jeotermal ve hidroenerji kaynaklarından sağlanabilmiş. Envision festivalinde LED ışıklandırma kullanılıyor ve sahneler için gerekli tüm elektrik de biyodizel jeneratörlerinden alınıyor.

Sürdürülebilirlik ve dünyanın korunması konusunda herkese örnek olabilecek bir festival bu. Hatta doğaya saygılı ve uyumlu bir yaşam tarzını tercih edenler için bir cennet bile denilebilir. Dünya üzerinde her düzenlenen festival bu konuları ele almayabilir; ama hepsinin benzer prensipler oluşturmasını ve uygulamasını diliyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.