btbilgi

Çeşitli sektörlerde güvenlik onayı içeren tüm işlemler için hala büyük ölçüde şifre sistemi kullanılmakta. Ama senelerdir güvenlik uzmanları şifre teknolojisinin ne kadar çağdışı ve zayıf olduğunu yazıp duruyorlar. Bunun en büyük sorumlusu da kullanıcıların kendileri. Çoğu kişi en önemli bilgilerini zayıf, kolay çözülebilecek şifreler ardına saklıyor. Ama Transmit Security firmasının sunduğu Transmit SP sistemi buna bir son vermeye niyetli.

Zayıf şifre kullanımı sadece bilinçsiz kullanıcıların canını yakmıyor. Aynı zamanda onlara güvenli ödeme ve bankacılık servisleri vermeye uğraşan şirketleri de üzüyor. Gigaom sitesinde araştırma firması Gartner’ın bu konudaki bir raporu sunulmuş; rapora göre çağrı merkezlerine gelen aramaların yüzde 20-50 arası şifre işlemleri hakkında. Forrester Research ise bu aramaların şirketlere büyük maddi yük bindirdiğini, her şifre değiştirme işleminin çağrı merkezine yaklaşık 70 dolarlık işgücü kaybına mal olduğunu belirtiyor.

Siber güvenlik alanındaki büyük etkinliklerden biri olan RSA Conference bu sene Şubat ortasında yapıldı. Etkinlikte tanıtılan güvenlik çözümlerinden biri de Transmit Security’nin çoklu biyometrik onaylamaya dayanan geniş müşteri tanıma sistemiydi. Transmit Security Platform (SP) ismindeki bu platform, tüm biyometrik tanıma yöntemlerini kullanabiliyor. Buna parmak izi, göz, yüz, ses dahil; istenilen kombinasyon uygulanabilir. Ayrıca kurumun kendi geliştirdiği veya üçüncü partilerden satın aldıkları metodlar bile sisteme eklenebiliyor.

Biyometrik onaylama sistemi Transmit SP ile şifrelere ölüm

Transmit SP platformunda biyometrik işlemler müşterinin elindeki akıllı telefon aracılığı ile gerçekleşiyor. Akıllı telefondaki uygulama, müşteriyi farklı yöntemler sayesinde kendisi onaylıyor ve güvenli bir kanal aracılığı ile işlemi yapacak kuruma yönlendiriyor. Mesela banka müşterisi hesabına girmeden önce, akıllı telefonunda tek veya çift faktörlü onaylamadan geçiyor. Bir kez onaylandıktan sonra ister bankanın internet sitesine, ister ATM’sine veya telefondaki otomatik sesli yanıt sistemine giriş yapabiliyor.

Firmanın bağımsız bir güvenlik onay platformuna sahip olması sayesinde, ellerinde bulunan sistemleri yeni metodlara göre güncellemelerine veya yeni yazılımlar için masraf yapmalarına gerek kalmıyor. Transmit SP’nin kendisi yüksek güvenlikli bağlantılar kullandığı için, müşterinin bilgilerinin çalınması da zorlaşıyor. Sonuç olarak şifre gibi kolay kırılır bir yöntemdense, garantili ve kuruma göre özelleştirilmiş bir sisteme sahip olmak mümkün. Transmit Security’nin küresel pazarda ne kadar başarılı olacağını belki birkaç sene içinde göreceğiz. Ama bunun gibi örnekler, artık güvenlik konusunda yenilikçi yaklaşımlara ne kadar ihtiyaç olduğunu ispatlar nitelikte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.