btbilgi

Google’ın sahibi Alphabet, navigasyon alanındaki deneyimini aktardığı yeni servisi Waze için büyük planlar yapıyor. Waze aslında hiç de yabancısı olmadığımız (Blablacar, Volt veya Yolyola gibi) araba paylaşım servislerinden biri. Yani şehir içinde veya dışında olsun, servis üzerinden bulduğunuz ve anlaştığınız kişilerle beraber seyahat ediyorsunuz. Böylece daha ucuza ve daha rahat şekilde yolculuk yapıyorsunuz. Waze’in özelliği ise bu servisi yoğun şehirlerde sunması.

Waze ilk aşama testlerini San Francisco ve Tel Aviv’de yapmış, gayet başarılı olmuş. Şimdi hedefleri genişletme zamanı gelmiş, Wall Street Journal’ın haberine bakılırsa servis daha fazla ABD şehrine ve Güney Amerika bölgesine de açılıyor. Şehir içine odaklandığı için de, yayıldığı zaman Uber’in pazarının bir kısmını ele geçireceğinden bahsediliyor. Ayrıca Waze ile yapılan şehir içi yolculukların, Uber’den veya bir diğer rakip olan Lyft’den daha ucuza geldiği de verilen bilgiler arasında.

Yeni araba paylaşım servisinin CEO’su Noam Bardin, karşılaştıkları en büyük sorunun teknik olmadığını söylüyor. Asıl problem sisteme üye şoförlerin, tamamen yabancı birini sırf mobil uygulama üzerinden görüp de arabasına almayı kabul etmesi kısmı olmuş. Burada da Google dünyanın en büyük ve en güvenilen teknoloji şirketlerinden biri olarak ağırlığını koymuş gibi görünüyor.

Waze’in henüz hangi şehirlerde çalışmaya başlayacağı belirtilmemiş. Ama bu servisin asıl hedefi yoğun trafiğe sahip şehirlerde en açık rotaları bulup, insanları o rotada taşıyarak yoğunluğu azaltmak. Böylece yolcular şehir içinde en hızlı şekilde seyahat edebilecekler ve trafikteki araç sayısı azaldığı için hava kirliliğine de olumlu etkisi olacak. WSJ gelecekte, yine Alphabet şirketlerinden olan ve otonom araba sistemi üreten Waymo’nun da işin içine dahil olabileceğini öngörmüş. Yani bu servis tamamen kendi kendine giden arabalarla da verilebilir hale gelebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.