btbilgi

İtalyan tasarımcı ve mimar Stefan Boeri’den daha önce bahsetmiştik. Kendisi Çin’de Nanjing Towers ismindeki dikey orman kulelerini tasarlayan kişi. Orman kuleler etraflarından karbondioksit çekerek, şehrin havasının temizlenmesine yardımcı olmak için planlanmış binalar. Bu konsepte sahip ilk bina Milan’da (Bosco Verticale), ikincisi ise Lozan’da inşa edilmişti; Nanjing’deki ise üçüncü oluyor. Boeri şimdi planlarını büyütüyor ve bir Orman Şehir konsepti sunuyor.

Boeri yeni projesi üzerinde, 5 yıl önce Şangay’da açtığı ofisinde çalışıyor. Çin hükümeti bu İtalyan mimarın fikirlerini çok sevmiş olmalı ki, şimdi orman görevi görecek küçük bir şehir tasarlamasını da istemişler. Guardian’a yaptığı açıklamasında Boeri, Orman Şehir konseptinde 100-200 civarı farklı binanın tamamen bitkilerle kaplı olacağını söylüyor. Bu şehir, Çin’in en yüksek hava kirliliği oranına sahip bölgesi olan Shijiazhuang’da kurulacak.

Stefano Boeri’den şimdi de Orman Şehir konsepti geliyor

100 bin kişinin yaşaması hedeflenen Orman Şehir, orman kuleler ile aynı mantıkta inşa edilecek. Şehirdeki tüm binalar 3-9 metre uzunluğundaki ağaç çeşitleri ile donatılacak. Ağaçlarla kaplı her büyük boy bina, haklaşık 20 bin mertrekarelik normal orman alanına denk bir yoğunlukta olacak. 225 hektarlık araziye kurulacak şehir 5 kısımdan (Petali) ve bir merkezden (Park) oluşacak. Her bir kısım yaklaşık 20 bin kişilik yaşama alanı sunacak. Bu kısımlarda sosyal alanlar, ofisler, dükkanlar ve bahçeler bulunması planlanmış. Plana göre merkez ise hastane, okul ve kültür merkezi gibi tesisleri barındırıyor.

Binalardaki ağaçlar sadece karbondioksit temizlemekle kalmıyor, ayrıca ısı korunumuna da yardımcı oluyor. Bu şekilde iç ve dış yüzeylerde en az 3 santigrat derecelik ısı farkı oluşturulabiliyor. Yazın ise binaların içerisi ve dışarısı arasında yaklaşık 30 derece kadar ısı farkı oluşabileceğinden bahsedilmiş. Orman Şehir dahilinde çok çeşitli ağaç ve bitkiler bulunacak, yüzlerce farklı türün birarada bulunması planlanmış. Ayrıca orman yoğunluğu sayesinde çeşitli kuşlara ve evcil hayvanlara da ev sahipliği yapması öngörülüyor.

Boeri projeyle ilgili “Amacımız ve umudumuz, bu dikey ormanların dünyanın her yerinde tekrarlanması. İnsanların bu projeyi kopyalaması veya geliştirmesi hakkında hiçbir çekincem yok. Bu projenin, daha yeni başka denemelere yol açmasını umut ediyorum” diyor. İlk Orman Şehir inşasının 2020 yılında tamamlanmış olmasını planlıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.