btbilgi

Gelişmekte olan ülkelerde hastalıkların erken teşhis edilmesi, geniş çaplı laboratuvarlar olmadığı için hep en büyük problemlerden biri oluyor. Ayrıca laboratuvarların mobil olmaması ve pahalıya üretilmesi de bu ülkelerin yaşadığı sıkıntılar arasında. Fakat bilimadamları bir yandan hastalıkların analiz edilmesi için ucuz ve pratik yöntemler geliştirmeye çalışıyorlar. İşte 1 sent’lik laboratuvar çipi de bu çalışmalardan birinin sonucu.

‘Lab-on-a-chip’ denilen minik çipler, uzun zamandır medikal dünyasının ilgi konusu. Her türden hastalığı taramak için tasarlanan bu çipler, henüz yaygın kullanıma geçemedi. Minyatürleştirme teknolojisi ne kadar gelişmiş de olsa, bu çiplerin yayılması için ucuza da üretiliyor olmaları lazım. Stanford Üniversitesi’nden Rahim Esfandyarpour ve ekibinin geliştirdiği nanopartiküllerle basılan tekrar kullanılabilir çip, nihayet tüm bu sıkıntıları çözecek ürün olabilir.

Ekibin yayımladığı bilimsel makalede nanopartikül kullanan, yazıcıda basılabilecek ve mikrosıvı örnekleri test edebilecek bir çip platformu anlatılıyor. Tekrar kullanılabilir yapısı ile hem ucuz, hem de birden fazla hastalığın teşhisinde işe yarayacak bir çözüm bu. Platformun şeffaf silikon parçası test yapılacak doku veya kan örneğini yüklemeye yarıyor. Altındaki çip yüzeyi ise değiştirilebilir ve yazıcıda basılabilir bir elektronik devre yapısı içeriyor.

1 sentlik laboratuvar çipi hastalıkları erken teşhis edecek

Farklı hastalıkları test edebilmek için farklı çipler basılabiliyor. Çiplerin üzerindeki elektronik devreler iletken nanopartiküller içeren özel bir mürekkeple, normal bir yazıcıda basılabiliyor. Bir çipin baskısı 1 sent kadar ucuza mal oluyor ve yaklaşık 20 dakika sürüyor. Çip kısmı basıldıktan sonra silikon parça ile birleştiriliyor ve sisteme elektrik veriliyor. Konulan örnek, barındırdığı hastalığın tepki verdiği elektrik yapıya göre ayrıştırılıyor ve örnekte hastalığın olup olmadığı teşhis ediliyor. Başka bir hastalık testi için sadece çip yüzeyini yazıcıda yeniden basıp değiştirmek yeterli.

Bu laboratuvar çip teknolojisi henüz piyasaya ve sahaya çıkacak durumda değil, ama basit hastalıkların kolay teşhisinden gen analizine kadar çok farklı alanlarda kullanılabilir. Bu da sağlık sektöründe çok ciddi gelişmelerin öncüsü olabiir gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.