btbilgi

Girişimci İşadamları Vakfı’ın her sene düzenlediği GİV Girişimcilik Ödülleri bu sene 5’inci kez düzenlendi. Ödüller başarılı girişimleri gözönüne getirmek ve fikirlerini girişime dönüştürmek isteyenlere destek vermek hedefi güdüyor. Bu yılki ödül töreni bu yıl Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımı ile gerçekleşti. 10 farklı kategoride ödül kazanan 15 projenin sahipleri, ödüllerini Numan Kurtulmuş’un elinden aldı.

5. GİV Girişimcilik Ödülleri yenilikçi projeleri taçlandırdı

GİV Girişimcilik Ödülleri töreninde ödül alan dikkat çekici startup’ları ve projeleri aşağıda listeledik:

Yeni Girişimci Ödülü: Monro Enerji

Monro Enerji, 4 ve 6 silindir içten yanmalı benzinli ve dizel motorların Sıkıştırılmış Doğalgaz ve Sıvılaştırılmış Doğalgaz gibi alternatif yakıtlarla çalışmasını sağlayan kontrol beyninin ve dönüşüm kiti ekipmanlarını tamamen yerli üretmeyi amaçlıyor.

E-Ticaret Girişimi Ödülü: Chapputz.com

Bu girişimin hedefi çaput kilim dokumacılığını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak. Bir grup ev kadınının dokuduğu ve modern tasarımlarla geleneğin buluştuğu çeşitli ürünler, İstanbul’un Nişantaşı, Cihangir, Karaköy gibi lüks semtlerinde ve chapputz.com’da satılıyor.

Üniversite Girişimcilik Kulüp Ödülü: Bilkent Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü

Girişimcilik ruhunu tüm Bilkent öğrencilerine kazandırmayı amaçlayan kulüp, girişimciliği alternatif bir kariyer olarak görerek bu anlayışı ve gerekli yetkinlikleri üyelerine kazandırıyor.

Kurumsal Girişimci Ödülü: Ortem Elektronik

Firma Ar-Ge, proje, danışmanlık, prototip üretim, seri üretim ve servis konularında hizmetler vermekte. 30’u Ar-Ge personeli olan 65 çalışanı, yıllık 500 bin adet ürün üretim kapasitesi, 1.300 m2 kapalı alanı ile otomotiv elektroniği ve telemetri teknolojilerinde ürünler tasarlıyorlar.

Proje-Fikir Ödülleri – Birincilik Ödülü: IdeaLab

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hücumbot ve denizaltı gibi yüzer platformlarına yerli ve milli tahrik sistemleri üretmeyi hedefleyen bir proje. Girişimci Edip Sevinçer, su altında 90 gün kalabilen denizaltı tahrik sistemi geliştirmek, prototip-testlerini ve deniz aracına uygulanmasını sağlamayı hedeflemiş.

Proje-Fikir Ödülleri – İkincilik Ödülü: Parkbil

Büyük şehirlerde arabalara park yeri bulma sorununa pratik bir çözüm getirmeyi hedefleyen Parkbil projesi; mobil uygulama sayesinde otopark aramayı ve müsait park yerlerini bulmayı vadediyor.

Proje-Fikir Ödülleri – Üçüncülük Ödülü: Yeni Nesil İş Güvenliği Gözlüğü (SaGo)

Engellenebilir iş kazalarını, Endüstri 4.0 teknolojilerini kullanarak azaltmayı ve hatta engellemeyi vadeden bir proje. Ayrıca şimdilik sadece kağıt üzerinde yürütülen zorunlu iş güvenliği kurallarının bu gözlük sayesinde uygulamada daha etkin, şeffaf ve denetlenebilir hale gelmesi de hedefleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.