btbilgi

Araştırma firması CB Insights, 2016 yılındaki küresel kurumsal girişim sermayesi (Venture Capital – VC) yatırımlarını bir raporda özetlemiş. Firmanın raporuna göre, küresel kurumsal VC yatırım aktiviteleri 2015’e göre yüzde 2 oranında düşüş göstermiş. 2016’nın en büyük düşüş yaşanan çeyreği ise dördüncü çeyrek olmuş, buradaki düşüş yüzde 21 kadar. Geçtiğimiz yılda küresel yatırımcılar toplam 1.352 startup’a 24,9 milyar dolar yatırmışlar.

ABD bazlı bakılınca ise 2016 kurumsal VC yatırımlarında geçen seneye göre yüzde 12 düşüş var. Ayrıca ABD çapında aktif kurumsal yatırımcıların sayısında da düşme gözlemlenmiş. 2016 üçüncü çeyrekte aktif yatırımcı sayısı 131 iken, dördüncü çeyrekte 102’ye düşmüş. Avrupa’da ise yatırımlar yükseliyor, 2015’deki yatırım sayısına göre 2016’da yüzde 7 artış var.

Kurumsal yatırımlarda aslan payını internet ve mobil sektörlerdeki startup’lar almış durumda. 2016 boyunca kurumsal VC yatırımlarının yüzde 46’sı internet üzerine çalışan şirketlere yapılmış. Internet yatırımlarının yoğunlaştığı bölge ise yüzde 57,5 ile Kuzey Amerika. Mobil ve telekom ise yüzde 15’lik payla onu takip ediyor. Üçüncü en çok yatırım yapılan alan ise yüzde 13 ile sağlık sektörü olmuş. 2016’da 107 yeni kurumsal VC firması ilk yatırımlarını yapmış. Yeni oyuncular arasında Sony’nin teknoloji yatırımcısı Innovation Fund da bulunuyor.

CB Insights 2016’da en çok kurumsal VC yatırımı yapan iki şirketi, teknoloji devleri Google ve Intel’İn yatırım bacakları olarak belirlemiş. GV (eski adı ile Google Ventures) ve Intel Capital geçen senenin en aktif yatırımcıları olmuşlar. GV geçen sene yaptığı 60 farklı yatırım ile dikkat çekiyor. Bunların arasında en büyükleri şunlar:

  • Sağlık sigortası alanında çalışan Oscar: 400 milyon dolar
  • Online ödeme startup’ı Stripe: 150 milyon dolar
  • Kanser testleri üzerine çalışan Grail: 100 milyon dolar

Intel Capital ise SigFox, Sprinklr ve Thalmic Labs gibi büyük yatırımlar ile listede birinciliği paylaşıyor. Üçüncü ise Salesforce firmasının yatırım ayağı olan Salesforce Ventures olmuş. Bu firma da Anaplan ve NewVoiceMedia gibi yatırımlar ile 2016’da konuşuldu. En çok yatırım yapanlar listesindeki diğer büyük isimler Comcast Ventures, Qualcomm Ventures, Cisco Investments, GE Ventures ve Bloomberg Beta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.