btbilgi

Daha önce yapay zeka teknolojilerinin el atmaya başladığı iş kollarını konu etmiştik. Avukatlık, müşteri temsilciliği ve finans analistliği gibi iş alanlarına muhasebe işleri de eklenmeye aday. Teknoloji firmaları, vergi hesaplama gibi basit ve tekrarlayan görevlerde yapay zeka kullanımı için çözümler sunmaya başladılar bile.

Bu firmalardan ikisi H&R Block ve TurboTax. H&R Block vergi hesaplatma işlemleri için IBM’in Watson sistemi üzerine kurulu bir ürün sunuyor. TurboTax ise vergi hesaplama sürecinde yardımcı olan, konuşarak iletişim kuracağınız ve sizi işlemlerde yönlendiren bir chatbot ile geliyor. Ama yapay zeka henüz vergi işlemlerinin tamamını yapıp sizin adınıza vergi dairesine yollayamıyor.

Wired’a yazan New York Üniversitesi profesörü Vasant Dhar, yaptıkları araştırmalarda tekrarlanan ve hata bedeli düşük işlerde yapay zekanın insan çalışanlardan daha başarılı olduğunu gözlemlediklerini söylüyor. Burada asıl önemli olan, süreç boyunca hata oranı insan çalışanınkine denk bile olsa yapılan hatanın sonucunda çok küçük bir zarar oluşması. Yani yapay zeka vergi hesaplamada bir hata yapmış olsa bile, bunun bedeli çok yüksek olmuyor. Böyle bir muhasebe görevinde insan çalışandansa yapay zeka kullanmak bütçeler açısından fark yaratmadığı gibi, insan çalışanı daha verimli olabileceği başka görevlere aktarmak mümkün oluyor.

Ama aynı şey otonom arabaları yöneten yapay zekalar için söylemek mümkün değil. Bir araba trafikte ilerlerken anlık ve önemli kararlar verilmesi gerekli olabiliyor. Bilgisayar böyle bir ortamda ufak bir hata bile yapsa can kaybına, yaralanmaya veya maddi hasara yol açacak bir kaza meydana gelme ihtimali yüksek. Risk yönetimi açısından yapay zekaya muhasebe görevlerini bırakmak daha mantıklı gibi görünüyor. Yine de makine öğrenme ve analiz becerileri hızla gelişiyor, yakın gelecekte daha fazla alanda işleri makinelere gönül rahatlığı ile devretmek mümkün olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.