btbilgi

Cyber Threat Alliance (CTA) Mayıs 2014’de kurulduğundan beri botnetler, mobil tehditler, gelişmiş ısrarcı tehditler (APT) ile ilgili göstergeler ve gelişmiş zararlı yazılımlar hakkında düzenli bilgi paylaşan bir kurum oldu. Palo Alto Networks ve Fortinet’in kuruculuğunu yaptığı konsorsiyum, daha sonra McAfee ve Symantec’in katılımı ile güçlendi. 2015’de CTA’e Barracuda, ReversingLabs, Telefónica ve Zscaler da katıldı. 2017 Ocak ayında ise kurum yeniden yapılanarak kar gütmeyen bir organizasyona dönüştüğünü açıkladı.

CTA’in yeni yapısının yönetim kurulunda Check Point, Cisco, Fortinet, Intel Security, Palo Alto Networks ve Symantec firmaları bulunuyor. Oluşumun başkanlığına da daha önce Beyaz Saray’da ABD Başkanı ve Siber Güvenlik Koordinatörünün yardımcılığını yapmış olan Michael Daniel getirildi. CTA’in yeni üyeleri arasında Eleven Paths, ReversingLabs, IntSights, Rapid7 ve RSA firmaları da var.

Cyber Threat Alliance şekil değiştirmiş olsa da, görevi ve amacı değişmiş değil. Üye şirketler genelinde siber saldırganlara karşı gelişmiş savunma yapmak için tehdit paylaşımında bulunulacak, kritik BT altyapılarının siber güvenliği güçlendirilecek ve bilgi sistemlerinin güvenliği, mevcudiyeti, bütünlüğü ve verimliliği arttırılacak. Yeni oluşumun ilk projesi ise, gerçek zamanlı tehditleri ürünlere entegre edecek, otomatik çalışan bir tehdit istihbarat paylaşım platformu kurulması olacak.

Bu platform tehdit istihbaratına manuel yaklaşımı ortadan kaldırmak için anlık bilgi paylaşımını otomatikleştirecek. Platform tehdit bilgilerini daha iyi organize edecek ve yapılandıracak. Böylece belli bir saldırı ile ilgili her şeyi bir araya getirip verilerin bağlamsal değerini, kalitesini ve kullanılabilirliğini arttırmak hedeflenmiş. CTA üyeleri, platformdan gelen veriler sayesinde kendi bilgi analizlerini hızlandırabilecek ve ürünlerinde bu istihbaratı kullanabilecek.

Yeni başkan Michael Daniel konuyla ilgili açıklamasında, bu oluşumun sofistike siber saldırılara karşı savaşta birlikte ilerlemek için en etkili yöntemleri belirlemeye yarayacağını söylüyor. Daniel CTA’in özel sektör ve kamu sektörünü kapsayan geniş stratejik siber ortaklıkların ve programların oluşturulması için çok faydalı olacağını da ifade ediyor. Endüstri liderlerinin tek bir yerde temsil edildiği Cyber Threat Alliance, siber güvenlikte inovasyonun hızlandırılması amacıyla şirketler arası bilgi paylaşımlarını da güçlendirecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.