Doğu ve Batıyı deniz altından birleştiren SEA-ME-WE 5 tamamlandı

SEA-ME-WE 5, toplam 20 bin kilometrelik hat uzunluğuna sahip. Projenin konsorsiyuma maliyeti 560 milyon dolar, Türk Telekom’a maliyeti ise 50 milyon USD oldu

btbilgi

Türk Telekom iştiraklerinden Türk Telekom International’ın tek Türk şirketi olarak yer aldığı dünyanın en önemli ve yüksek kapasiteli denizaltı veri hattı konsorsiyumlarından SEA-ME-WE 5 projesi tamamlandı. Projenin lansman toplantısı Türk Telekom ve Türk Telekom International’ın ev sahipliğinde, konsorsiyum üyesi 17 ülkeden 19 operatörün üst düzey yöneticilerinin katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türk Telekom International’ın Marmaris’te inşa ettiği istasyonun da dâhil olduğu bu dev proje ile 17 ülke, fiber hat ile denizaltından birbirine bağlandı. Batı Avrupa’dan Orta Doğu ve Güney Doğu Asya’ya uzanan ilk fiber denizaltı bağlantısı olmasının yanı sıra, en kaliteli ses ve veri trafiğinde en az gecikme oranı ile dikkat çeken SEA-ME-WE 5, toplam 20 bin kilometrelik hat uzunluğuna sahip. Projenin konsorsiyuma maliyeti 560 milyon dolar, Türk Telekom’a maliyeti ise 50 milyon USD oldu.

Proje tamamlanmadan Global Carrier Awards 2016’da “Yılın Projesi” ödülüne layık görülen SEA-ME-WE 5’ın tamamlanması ile birlikte Türkiye; hızla artan veri ihtiyacını 24Tbps başlangıç kapasiteli bir alt yapıya sahip oldu

Linette Lee: “SEA-ME-WE 5, Telekomünikasyon sektöründe bir kilometre taşı”
SEA-ME-WE 5 Yönetim Komitesi Başkanı Linette Lee projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “SEA-ME-WE 5 projesinin tamamlanmış olmasından ve bu kutlamayı İstanbul’da yapmaktan çok memnunuz. 17 ayrı ülkeye mensup konsorsiyum üyelerinin ortak çabaları sayesinde bu devasa altyapı projesini, büyük bir başarı ile tamamlamış bulunuyoruz. Telekomünikasyon sektöründe bir kilometre taşı oluşturan SEA-ME-WE 5, daha fazla ticaret ve ekonomik büyüme için fırsat yaratacak, ülkeler ve farklı kültürler arasındaki bağları güçlendirecek. SEA-ME-WE 5 projesi, modern teknolojisiyle Asya’dan Batı Avrupa’ya uzanan rota üzerinde eşsiz bir iletişim kalitesi sunacak.”

Eski ticaret yolları, günümüzün fiber ağları
Projenin tamamlanmasıyla Türkiye için önemini dile getiren Türk Telekom International Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet C. Toros konuyla ilgili şunları söyledi: “Türk Telekom International Grup olarak, Türkiye’nin kıtalararası bir veri köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyor; yurt içinde ve yurtdışında yaptığımız yatırımlarla altyapımızı sürekli güçlendiriyoruz. Bu amaca hizmet eden faaliyetlerimiz içinde yer alan SEA-ME-WE 5’e 2015 yılında üye olduk. Konsorsiyumda ülkemizi temsil eden tek şirket olarak, geçtiğimiz yıl Marmaris İstasyonunu inşa ettik ve Türkiye’yi 17 ülkeyi birbirine bağlayan 20 bin km uzunluğundaki fiber ağa entegre ettik. Başarı ile tamamlanan bu proje vesilesi ile Türkiye’yi bölgesel bir dijital üs haline getirmek üzere önemli bir adım daha atmış ve ülkemize ekonomik açıdan da yeni fırsatlar yaratmış olmaktan gururluyuz. Eskinin ticaret trafiği günümüzde fiber ağlar üzerinden ilerleyecek. Doğu ve Batı bu fiber ağlarla birleşecek dedi. ”

Hedef: Türkiye’yi bölgenin veri üssü yapmak
Türk Telekom’un uluslararası toptan ses ve veri altyapı satış ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu şirketi olarak bir diğer hedeflerinin de Türk Telekom’un vizyonuna hizmet ederek Türkiye’yi bölgenin veri üssü yapmak olduğunu söyleyen Toros sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin dünya ile dijital iletişimini de güçlendiren SEA-ME-WE 5 ile hızla artan veri ihtiyacını en yüksek seviyeden karşılayabilecek altyapı da inşa edilmiş oldu. Böylelikle müşterilerimizin yüksek kapasiteli veri iletişimi ve altyapı ihtiyaçlarına en iyi çözümleri sunacağız.  Dünya teknoloji sektörü adına da bu önemli projenin bir parçası olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca, yapılan değerlendirme sonucu, bu projenin tamamlanması nedeniyle düzenlenen etkinliğe İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan, projeye dahil olan şirket ve ülke temsilcilerini ülkemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

SEA-ME-WE 5 Türkiye’nin internet altyapısında yedeklilik ve seçenek sunacak

Türk Telekom International Grup Genel Müdürü Yusuf Kıraç toplantının ardından xTRlarge’in sorularını yanıtladı. Türk Telekom International Grup’un  Avrupa’da fiber altyapısı ile 20 ülkeye hizmet ettiklerini söyleyen Kıraç; “Grubumuz Türk Telekom’un da yurtdışındaki operasyonlarını üstleniyor. Türk Telekom International grubu altında pek çok alt kuruluşumuz var. SEA-ME-WE 5, Kıbrıs’ı saymazsak deniz altındaki üçüncü projemiz. SEA-ME-WE 5 dışında kalan 3 tane projesi var. Önceden başlamış ve halen devam ediyor olan SEA-ME-WE 3, İstanbul’dan Padanya’ya giden bir proje, SEA-ME-WE 5 ve Kıbrıs’ta da denizaltı yatırımları olduğunu söyleyen Kıraç, SEA-ME-WE 5’in Türkiye’ye katkısı için Türkiye’de tüketilen internetin yüzde 70’inde dışarı bağımlıyız. Yurtdışı çıkışları bizim için çok önemli. Bu proje bize Yedeklilik ve seçenek sunuyor. Farklı Coğrafi yedeklilik çok önemli. Şu anda ağırlıklı olarak batı ile bağlantımızı karasal olarak Trakya üzerinden sürdürüyoruz. Trakya’daki herhangi bir problem bizi çok sıkıntıya sokar. SEA-ME-WE 5 gibi alternatif deniz altı kablolarının Türkiye’ye çok büyük katkısı var” dedi.

Olası bir depremde haberleşmenin devamlılığı için önemli
Uzun ve orta vadede olabilme olasılığı olan potansiyel bir depremde SEA-ME-WE 5’in karasal omurgayı yedekleyeceğini söyleyen Kıraç, SEA-ME-WE 5 gibi projeler çok önemli şu anda 50 milyon USD maliyeti olan projenin sabit bakım gideri olmayacağını, üzerindeki trafik artıp, bağlantılar kuruldukça bakım giderlerinin elde edilen gelire göre çok düşük olacağını söyledi. KıraçŞu anda 24 Tbps kapasiteli  SEA-ME-WE 5’in  3 yıl sonra kapasitesinin döt kat artarak 96 Tbps’nin üzerine çıkacağını dile getirdi. SEA-ME-WE 5’ta Konsorsiyumun her üyesinin kendi altyapısını kullanacağını işaret etti.

SEA-ME-WE 5, 24 Tbps ile dünyanın en yüksek kapasiteli fiber omurgalarından biri
Türkiye’nin dünya ile dijital iletişimini denizaltından sağlayan SEA-ME-WE 5, 24Tbps başlangıç kapasitesi ile geleceğin genişbant yoğunluklu uygulamaları, yüksek ebatta kurumsal veri alışverişi, internet TV ve online oyun servisleri için her geçen gün artan ihtiyacı karşılayacak niteliklere sahip.

Batı Avrupa – Doğu Asya hattında kurulan ilk fiber denizaltı bağlantısı olan projenin teknolojik donanımı, en kaliteli ses ve veri trafiğini en az gecikme oranı ile sağlayabildiği söyleniyor.

Projede Türkiye’den Türk Telekom International’ın (TTI) yanı sıra, Bangladesh Submarine Cable Company Limited (BSCCL), China Mobile International (CMI), China Telecom Global (CTG), China United Network Communications Group Company Limited (CU), Djibouti Telecom (DT), Emirates Integrated Telecommunications Company (du), Myanmar Post and Telecom (MPT), Ooredoo, Orange, PT Telekomunikasi Indonesia International (Telin), Saudi Telecom Company (STC), Singapore Telecommunications Ltd (Singtel), Sparkle, Sri Lanka Telecom PLC (SLT), Telecom Egypt (TE), Telekom Malaysia Berhad (TM), TeleYemen ve Trans World Associates (Pvt) Limited Pakistan (TWA) şirketleri yer alıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.