btbilgi

Arılar dünya üzerindeki bitkilerin çoğalması ve yayılması için en önemli polen taşıyıcı hayvanlardan biri. Arıların dölleme işlemine ihtiyaç duymayan bitki sayısı son derece sınırlıdır. Bir araştırmaya göre dünyada gıda maddelerinin yüzde 90’ı 82 çeşit bitkiden elde edilir ve bunların da yüzde 77’si arılar tarafından döllenerek çoğalıyorlar. Ama arı türlerinde son yıllarda gözlemlenen azalmalar, yenilikçi bakış açıları getirilmesini zorunlu kılıyor.

İşte bu yenilikçi yaklaşımlardan biri de, çiftçilerin arıları tarlalarına çekmek için yapmaları gerkenleri söyleyen bir akıllı telefon uygulaması şeklinde hayat bulmuş. Çiftçiler ekinlerinin ve bitkilerinin döllenerek gelişmesi ve büyümesi için yabani arılara ihtiyaç duyuyorlar. Arı türleri ise en çok çiçekleri seviyor ve onlardan besleniyorlar. İşte bu uygulama çiftçilere arıları tarlalarına çekmek için neler ekmeleri ve neler yapmaları gerektiğini anlatacak.

Arı türlerini ve tarımı kurtarmak için uygulama geliyor

Vermont Üniversitesi’nden arı uzmanı Taylor Ricketts, bu uygulamayı geliştirmekte olan ekibin lideri. Projesini ve uygulamayı bir ABD Bilim Geliştirme Derneği (American Association for the Advancement of Science – AAAS) etkinliğinde sunan Ricketts, uygulamanın 2017 içinde hazır olacağını belirtiyor. Uygulama ülkenin ilk vahşi arı haritasını kullanıyor olacak. Harita azalan vahşi arı türlerinin ABD tarım arazilerine vermekte olduğu zararı meydana koyduğu için çok önemli bir çalışma olarak görülüyor. ABD Tarım Bakanlığı ülkenin en büyük tarım bölgeleri olan merkezi Kaliforniya, Ortabatı mısır kuşağı ve Mississippi nehir vadisindeki verimin yükseltilmesi için her türlü projeye destek veriyor. Vahşi arı haritası da bu projelerden biri.

Uygulama sayesinde çiftçiler hem tarım alanlarının gelişmesine katkıda bulunacaklar, hem de vahşi arıların çoğalması için gerekli ortamları ve şartları yaratacaklar. ABD’li çiftçiler sadece adreslerini girerek, bölgelerindeki arı popülasyonu, polenleme ve verimlilik haritalarını görebilecekler. Uygulama hangi çiçeklerin ve bitkilerin arıların dölleme faaliyetleri için bölgeye daha uygun olduğunu söyleyecek. Ayrıca çiftçilerin hangi bitki ve çiçeklere ne kadar yatırım yapmaları halinde, polen taşıma aktivitelerinin ne oranda artacağı hesaplamalarını da uygulamadan öğrenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.