btbilgi

Araştırma firması Gartner, 2020 yılında 20,8 milyar nesnenin internete bağlanacağını belirtiyor. Bu cihazların oluşturduğu Nesnelerin İnterneti (IoT) ortamı, iş hayatından özel hayata kadar her şeyi değiştiriyor olacak. Birkaç yıl içinde bu dev ağdaki cihazların vereceği bilgiler, dünyadaki en büyük veri kaynağı haline gelecek. İşte bu yakın geleceğe şimdiden hazrlık için Bosch ve IBM firmaları ortaklaşa çalışmalarını duyurdular.

IBM ve Bosch, müşterilerin milyonlarca IoT cihazını etkin bir şekilde güncelleyebilmesini sağlamak için biraraya geldiler. İşbirliğinin odak noktası, Bosch IoT Suite servislerinin açık standart tabanlı IBM Bluemix ve IBM Watson IoT platformunda kullanılmabilmesi üzerine. IoT ortamında müşteriler cihazlarının her zaman en son özelliklere ve performans iyileştirmelerine sahip olmasını isteyecekler.

Bosch ve IBM’den endüstriyel Nesnelerin İnterneti için işbirliği

Bosch bu amaçla entegre cihaz yönetimi ve bulut tabanlı yazılım güncellemeleri için “Bosch IoT Rollouts” servisini kullanıma açıyor. Her iki şirketin müşterileri de IBM Cloud aracılığıyla bu servise erişebilecek. IBM Cloud bu ortaklıkta ihtiyaç olan ölçeklendirme, esneklik, gizlilik ve güvenlik desteklerini veriyor olacak. İki firma birlikte müşterileri için IoT çözümleri geliştirmeyi daha kolay ve daha hızlı bir hale getireceklerini açıklıyorlar.

Örneğin, otomobil üreticileri milyonlarca birbirine bağlı aracın yazılım güncellemelerini, araba teknik servise gitmeden uzaktan güvenli şekilde programlayabilecek ve dağıtabilecek. Bir başka örnekte, beyaz eşya üretileri, otomatik deterjan siparişi verme gibi yeni becerileri ve ek servisleri uzaktan makinelere yükleyebilecekler. Böylece onbinlerce çamaşır makinesi ve kurutucunun ihtiyaç duyduğu güncellemeler uzaktan kolayca gönderilebilecek. IBM ve Bosch, Nesnelerin İnterneti alanındaki açık standartlar ve açık kaynak yaklaşımı için Eclipse Vakfı ve Endüstriyel İnternet Konsorsiyumu ile çalışacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.