btbilgi

Soundtrack Your Brand (SYB) 2013’de Spotify ortaklığı ile kurulmuş bir firma. Firmanın çalıştığı konu, büyük markalara mağazalarında çalmak için şarkı listeleri hazırlamak ve streaming olarak sunmak. McDonalds ve TAG Heuer gibi müşterileri olan müzik startup’ı, şimdi küresel operasyonlarını büyütmek amacıyla 22 milyon dolarlık bir yatırım aldığını açıkladı.

Reuters’in verdiği bilgiye göre, SYB’nin aldığı fonun ana yatırımcıları İskandinav kökenli Industrifonden ve İngiltere’den Balderton Capital. Firmanın topladığı fona, daha önce yine yatırım yapmış olan Telia, Northzone, Creandum ve HMP’nin de katıldığı belirtilmiş. Şirketin yüzde 15 ile ortağı olan Spotify’ın ise bu sefer yatırım desteği vermediği ifade edilmiş. Yatırım serisi ile ilgili bilgi yapan şirket yetkilileri, hangi firmanın ne kadar yatırım yaptığını veya SYB için belirtilmiş şirket değerini açıklamadılar.

İsveç kökenli SYB firmasının satışlarının, şu anda yılda yüzde 300-400 seviyelerinde yükseliş gösterdiği verilen bilgiler arasında. Startup 2015 yılında 1,1 milyon dolar gelir sağlamış. Firmanın hızlı büyümesinde Spotify’ın desteği ve sunulan çözümlerin dijital platformda olması sebebi ile yüksek rekabetçi fiyatlar verebilmesi olduğuna dikkat çekiliyor. SYB’nin yerel pazarlarda birçok rakipleri olduğu ama çoğu zaman markaların mağazalarında ihtiyaçları olan müzik servisinin geleneksel medya (CD, USB Stick, MP3) ile sunulduğu için pratik ve rekabetçi olmadığı da belirtiliyor.

SYB firması, küresel arka plan müzik pazarının yıllık 2-4 milyar dolar potansiyele sahip olduğu tahmininde bulunuyor. Startup kurulduğundan beri 40 milyon fonlama almış. CEO ve kurucu ortak Ola Sars, yeni yapılan yatırım ile 5 yıl içinde pazarın lideri haline gelmeyi planladıklarını açıklıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.