btbilgi

Elektrikli Formula E yarışları gittikçe daha fazla dikkat çekiyor, ama işin bir de otonom yarış kısmı var. İlk kez 2015 sonunda duyurulan Roborace isimli bu yeni yarış için ilk denemeler 2016’da yapıldı. Bu yarış türünde kendi kendine giden ve saatte 185 kilometre hıza çıkabilen özel robot yarış arabaları kullanılacak. İlk resmi yarış geçtiğimiz hafta sonunda Buenos Aires’de yapıldı ve araçların biri ilk kez kaza yapmayı başardı.

Formula E şampiyonası yönetimi, bu Roborace yarışını ilk resmi yarış ilan etti ama yarışta sadece iki otonom araç vardı. Yani etkinlik hala bir test sürüşünün ötesine geçebilmiş değil. Yarıştaki araçlar DevBot ismi verilen ve birbirine benzer donanıma sahip arabalardan oluşuyor. Bu araçlar da aynı Formula E’dekiler gibi tamamen elektrikli ve yeni teknolojileri denemek için birer test platformu olarak tasarlanmış.

DevBot arabaları olmaları gerektiği gibi sürücüsüz, yani bir kaza durumunda yaralanma veya can kaybı oluşmuyor. Araçlar şimdiye kadar defalarca pist ve sokak parkurlarında test edilmiş. Ama şimdiye kadar ilk kez iki araç birden aynı pistte yarışmış. Araçlar genel olarak yarış boyunca dikkatli ve kurallara uygun şekilde hareket etmişler. Kazanan araç ise bileğinin hakkından çok, rakibinin yaptığı kaza sayesinde birinciliği almış durumda. Roborace etkinliklerinin ilk kazasında, otonom yarış arabası virajlardan birine biraz sert girmiş ve yan bariyerlere çarpmış.

Roborace’in zamanla gelişmesi, araçların tasarımlarının daha fütüristik şekilde finalize edilmesi ve birden fazla takımın araçları ile yarışması planlanıyor. Ekipler aynı donanıma sahip olacak ama yarış için yazılımlarını kendileri hazırlayacaklar. Yarış sırasında aracın komutlarına çok fazla müdahale edilmeyeceği tahmin ediliyor ama bu konuda henüz ayrıntılar çok kesin değil.

Otonom araçlardan oluşan bu yarışların, Formula meraklılarının veya spor izleyicisinin ne kadar ilgisini çekeceği de henüz bilinmeyen noktalardan biri. İzleyicilerin içinde gerçek birer insan olmayan araçlarla yapılan bir yarışı ne kadar yarış sayacağı konusu ileride açıklığa kavuşacak. Ama en azından Nvidia ve Michelin gibi yenilikçi firmalar bu yeni yarış türüne destek vererek, teknolojinin gelişmesi için yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Otonom Roborace arabalarının ilk yarışı kaza ile sonuçlandı

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.